Wartość rynkowa mieszkania - jak się ją oblicza?

Wartość rynkowa mieszkania to ważny indykator, który warto wziąć pod uwagę podczas transakcji nabywania nieruchomości. O czym trzeba pamiętać?

Obliczanie wartości rynkowej mieszkania służy ocenie, czy cena danego mieszkania nie jest przeszacowana. Warto to z kolei wiedzieć, bo np. widząc niezwykłą okazję można nie wiedzieć, że w rzeczywistości jej cena jest mocno przeszacowana.

Dlatego zawsze przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości warto najpierw sprawdzić ceny transakcyjne w tej samej okolicy. Służyć do tego mogą raporty cen mieszkań dostępny na sonarhome.pl.

Czy wartość rynkowa mieszkania nie jest zawyżona?

Warto sprawdzać właśnie ceny transakcyjne. Ofertowe to te, które pojawiają się w ogłoszeniu o sprzedaży lokalu. Jednak nie zawsze za tą kwotę mieszkanie w końcu zostaje sprzedane. Często faktyczna cena jest dużo niższa. Dzieje się tak, gdy np. w danej dzielnicy podaż znacznie przewyższa popyt i mieszkań na rynku jest dużo, a chętnych nie ma wielu.

Zdarza się, że dzieje się tak z uwagi na jakąś nieoczywistą wadę lokali, np. słabe skomunikowanie czy niepraktyczny rozkład osiedla. Cena transakcyjna to ta, za którą mieszkanie zostało sprzedane – warto sprawdzać właśnie te stawki, bo oznaczają one, za ile klienci są w stanie kupić mieszkanie w danej okolicy.

Przeczytaj również: Jak wycenić mieszkanie

Jak sprawdzić, czy wartość rynkowa mieszkania jest właściwa?

Aby dowiedzieć się, czy bank da nam na mieszkanie tyle kredytu, ile byśmy chcieli, możemy zlecić operat szacunkowy. To ocena wartości mieszkania, którą wykonuje rzeczoznawca majątkowy. Robi to na zlecenie banku, ale wtedy będzie już czasem za późno, by wybrać inne mieszkanie i jeszcze raz poprosić o większy kredyt, dlatego można też zlecić wycenę samemu wcześniej.

W ten sposób dowiemy się, czy cena w ofercie pokrywa się z cenami, jakie za podobne mieszkania można dostać w okolicy. Jeśli nie, będzie to znaczyło, że ma ono np. za wysoki standard lub że oferta jest przeszacowana. W obu przypadkach bank nie przyzna na mieszkanie pełnej kwoty.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić wartość mieszkania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here