Faktoring a leasing

Obecnie przedsiębiorstwa mogą korzystać ze znacznej liczby zróżnicowanych usług, dzięki którym mogą pozyskać środki finansowe na realizowane przez siebie przedsięwzięcia. W tym gronie bardzo często wymienia się faktoring i leasing. Czym wyróżnia się każda z tych usług? Na czym polegają różnice? Na te pytania szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Faktoring i leasing – najważniejsze informacje

Faktoring i leasing to dwa różne sposoby finansowania przedsiębiorstw. Ta pierwsza z usług sprowadza się do sprzedaży faktur przez przedsiębiorstwo w zamian za określoną sumę pieniędzy, które wypłaca firma faktoringowa (faktor). Popularność faktoringu wynika z faktu, iż wielu przedsiębiorców wystawia faktury z terminem wynoszącym niekiedy nawet 90 dni, co sprawia, że zachodzi ryzyko pojawienia się trudności z opłacaniem wszystkich bieżących należności zgodnie z harmonogramem. Faktoring szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

Z kolei leasing jest umową na mocy której dany przedsiębiorca korzysta z określonego urządzenia, na przykład konkretnej maszyny lub samochodu należącego do firmy leasingowej. W zamian za to przedsiębiorca musi uiszczać określoną opłatę. Leasing wyróżnia się tym, iż przedsiębiorca nie jest od razu właścicielem sprzętu, tylko ma prawo do korzystania z niego przez określony czas za wskazaną w umowie leasingowej opłatę. Po upływie tego czasu przedsiębiorstwo może wykupić sprzęt od firmy leasingowej bądź go zwraca.

Jak widać, liczba różnic między faktoringiem a leasingiem jest duża. Ta pierwsza usługa sprowadza się do sprzedawania faktur w celu otrzymania środków, które można przeznaczyć na dowolny cel, zaś leasing to wynajem konkretnych środków trwałych, które są potrzebne przedsiębiorcy w danym momencie, np. samochodu.

Kiedy należy postawić na faktoring, a kiedy na leasing?

Wybór odpowiedniej formy finansowania to bardzo istotna kwestia, nad którą musi zastanowić się każdy przedsiębiorca. Zarówno leasing jak i faktoring mają swoje zalety, jednak każda z usług przydaje się w nieco innych okolicznościach.

Na faktoring online warto zdecydować się w przypadku, gdy chcielibyśmy pozyskać środki na spłatę swoich bieżących zobowiązań bądź wtedy, gdy terminy spłaty należności uzgodnione z kontrahentem są bardzo długie. Dzięki faktoringowi możemy otrzymać środki nawet w ciągu kilku godzin, co pozwala na bardzo szybkie i efektywne podreperowanie sytuacji finansowej firmy.

Z kolei leasing to doskonały wybór dla wszystkich przedsiębiorstw, które chciałyby zaopatrzyć się w środki trwałe, np. samochód lub konkretne typy maszyn niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Koszt korzystania z tych urządzeń jest zdecydowanie niższy niż w przypadku zaciągania standardowego kredytu gotówkowego, dlatego na leasing decyduje się ogromna liczba przedsiębiorców na całym świecie.

Więcej informacji o zasadach działania faktoringu oraz leasingu można sprawdzić na https://pragmago.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here