Rozważasz rozpoczęcie edukacji finansowej dziecka? Zastanawiasz się, jak wytłumaczyć mu, działanie bankomatów lub płatności kartą? Dobrym pomysłem jest założenie pociesze konta osobistego. W ten sposób zapewnisz dziecku dostęp do pieniędzy z kieszonkowego, a jednocześnie będziesz cały czas sprawować kontrolę nad jego wydatkami. Dowiedz się, jakie rachunki dla najmłodszych są dostępne i czym one się różnią.
Konta dla dzieci – jakie są dostępne?
Banki coraz chętniej otwierają się na najmłodszych obywateli i tworzą produkty, które pozwalają im wkroczyć w świat finansów. Podstawowym są oczywiście konta osobiste. Dostępne są dwa rodzaje takich rachunków:
- dla dzieci poniżej 13. roku życia – te konta mogą być założone tuż po narodzinach dziecka. Pełnią one funkcję internetowych skarbonek. Na te rachunki można wygodnie przelewać pieniądze, np. ze świadczenia 500+ czy z prezentów od bliskich. Kiedy dziecko ukończy 6 lat, można wyrobić mu kartę płatniczą z limitem. Pociecha za jej pomocą będzie mogła dokonywać płatności bezgotówkowych i wypłacać pieniądze z bankomatów;
- dla nastolatków powyżej 13. roku życia – te rachunki są bardzo podobne do tradycyjnych kont dla dorosłych. Można do nich wyrobić kartę płatniczą, za pomocą której dziecko będzie dokonywać płatności i korzystać z bankomatu. Ponadto nastolatek może przelewać pieniądze, a nawet płacić BLIKiem. Dziecko nie ma jednak możliwości zaciągania ani przeprowadzania operacji giełdowych.
Każde konto dla dziecka podlega wglądowi rodzica. Dorosły ma więc ciągłą kontrolę nad tym, na co pociecha przekazuje środki. Więcej informacji o rachunkach dla dzieci znajdziesz np. na stronie https://finanse.rankomat.pl/ranking-kont-dla-dzieci/.
Konta dla dzieci i młodzieży – jakie wybrać?
Chcesz znaleźć dobre konto dla pociechy? Taki produkt znajdziesz w ofercie większości banków, np. mBanku, ING Banku Śląskim czy Banku Pekao. Zastanawiasz się, którą instytucję wybrać? Przed podjęciem decyzji zwróć uwagę na:
- opłaty za otwarcie i prowadzenie konta, utrzymanie karty płatniczej i za wypłaty z bankomatów – najlepiej, jeśli będą one wynosić 0 zł. Warto jednak pamiętać, że niektóre banki pobierają prowizję np. za wyciągnięcie pieniędzy z „obcych” bankomatów;
- łatwość obsługi – dzieci najczęściej korzystają z konta za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Warto zadbać, żeby była ona czytelna i intuicyjna. Dzięki temu korzystanie z rachunku będzie dla pociechy przyjemne;
- bonusy finansowe – niektóre banki oferują premie za otwarcie konta dla dziecka. W ten sposób można zyskać pierwsze środki na start dla pociechy;
- sposoby płatności mobilnych – nastolatki często robią zakupy przez internet. Aby nie sprawiało im to kłopotów, warto zadbać, żeby bank oferował nie tylko opcję płacenia BLIKiem, ale także Google Pay.
Szczegółowe informacje o ofertach kont dla dzieci znajdziesz np. na stronie. https://finanse.rankomat.pl/ranking-kont-mlodziezowych/.
Założenie konta dla dziecka to doskonały sposób na to, żeby wprowadzić je w zawiły świat finansów i nauczyć pociechę rozsądnie zarządzać pieniędzmi.