Każdy, kto choć raz próbował oszczędzić jakąś kwotę, doskonale wie, że nie jest to zadanie proste. Szczególnie wtedy, gdy nasze zarobki sprawiają, że comiesięczny budżet domowy ledwo się spina. Jednak nawet w takiej sytuacji osoby najbardziej zdeterminowane są w stanie oszczędzać. Zobaczcie nasze porady i spróbujcie zastosować je w życiu. Dzięki konsekwencji i determinacji odłożycie swoje pierwsze oszczędności.

Choć na zakupy z listą lub kupuj przez internet

Jeśli masz problemy z tym, że Twój zakupowy koszyk jest większy niż zakładałaś jeszcze przed wyjściem do sklepu, spróbuj zakupów przez internet. Brak dodatkowych bodźców, takich jak banery reklamowe, zapach pieczywa czy nastrojowa muzyka sprawią, że łatwiej będzie Ci kontrolować swoje wydatki. Siedząc przed ekranem komputera, z filiżanką kawy w ręku i w spokoju bardziej skupisz się na liście niezbędnych produktów.

Nie zabieraj dzieci na zakupy

Choć kochamy nasze dzieci z całego serca, doskonale wiemy, że producenci słodyczy czyhają przede wszystkim na nie. Dlatego też przy kasach znajdują się wszelkiej maści batoniki i lody, wyeksponowane na wysokości wzroku najmłodszych. Aby zaoszczędzić sobie nerwów i pieniędzy, lepiej nie zabierać maluchów na cotygodniowe zakupy do supermarketu. W końcu spożywanie przez nich słodyczy bez umiaru odbije się negatywnie na ich zdrowiu i wadze.

Na początku miesiąca przelewaj 10% pensji na konto oszczędnościowe

Oszczędzanie zaczyna się od utrwalania dobrych nawyków. Wiele osób, które są rozrzutne, mają wyniesiony z domu zupełnie inny stosunek do pieniędzy – wydawanie każdej kwoty przychodzi im z wyjątkową łatwością. Oszczędzanie trzeba jednak od czegoś zacząć. Dobrym sposobem jest ustawienie na swoim koncie bankowym zlecenia stałego, dzięki któremu określona kwota przychodu będzie spływać na nasze konto oszczędnościowe. Trzeba uważać, gdyż niektóre banki życzą sobie za tę usługę dodatkową opłatę. Można również zadbać o ręczne wykonywanie przelewów krótko po tym, gdy na nasze konto wpłynie wynagrodzenie. Wraz z utrwaleniem nawyku oszczędzania możemy zwiększyć kwotę, którą będziemy przelewać każdego miesiąca w ramach oszczędności. Najważniejsza jest konsekwencja i wytrwałość w postanowieniu.

Nie zaciągaj zbyt wielu zobowiązań finansowych

Raty łatwo wziąć, znacznie trudniej spłacić. Szczególnie, gdy nagle z różnych powodów utracimy płynność finansową (stracimy pracę, ulegniemy wypadkowi i będziemy wymagać leczenia). Dlatego warto mierzyć siły na zamiary i nie zaciągać nadmiernych zobowiązań finansowych w jednym czasie. Zanim zdecydujesz się wziąć drogi sprzęt RTV czy nowy samochód na raty, sprawdź, czy dysponujesz jakimikolwiek oszczędnościami w razie nieprzewidzianych sytuacji. Przeanalizuj też swoją zdolność finansową. Zapewne zrobią to również specjaliści, którzy będą udzielać Ci pożyczki (teraz-pozyczka.pl).

Jeśli zaciągasz pożyczkę, dokładnie przeczytaj umowę

Nigdy nie podpisuj umów, których treści nie rozumiesz. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem, tabelą opłat, terminem spłaty i RRSO – rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Zrób kopię harmonogramu spłaty, powieś w widocznym miejscu i realizuj przelew przed czasem. Wtedy masz pewność, że firma nie naliczy się odsetek za spóźnienie ze spłatą rat. Upewnij się również, że placówka, w której podpisujesz umowę, ma dobre opinie wśród swoich klientów – w razie problemów ze spłatą i uczciwym przedstawieniem problemu powinna zrobić wszystko, aby ułatwić Ci spłatę zobowiązania bez wzywania indykatora i kierowania sprawy do komornika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here