Skrupulatne prowadzenie domowego budżetu i pilnowanie wydatków może zaowocować powstaniem nadwyżki finansowej – wolnych środków na koncie. Zaoszczędzone pieniądze warto zainwestować, by zaczęły przynosić zysk. Wybór metody powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji dotyczących podejmowania ryzyka.

Bezpieczne inwestowanie

Dobrym sposobem na inwestowanie wolnych środków jest otworzenie rachunku oszczędnościowego. Oprocentowanie takiego konta wynosi około 2,5% w skali roku, co oznacza bardzo niską stopę zwrotu z inwestycji. Jest to jednak dobra alternatywa dla trzymania nadwyżki finansowej na koncie osobistym. Co więcej, zgromadzone środki można wypłacić w dowolnym momencie i nie ma minimalnej kwoty, która musi znajdować się na tym rachunku. Jeśli gotówka nie będzie potrzebna przez dłuższy czas, warto rozważyć założenie lokaty. Wystarczy dysponować kapitałem w wysokości 500 złotych. Można powierzyć pieniądze na okres 3, 6 lub 12 miesięcy, ale przed podpisaniem umowy z konkretnym bankiem dobrze jest dokonać przeglądu ofert. Informacje o najkorzystniejszych lokatach można znaleźć na stronie pozyczkowy-portal.pl. Inwestowanie w lokaty jest bezpieczne, ponieważ środki powierzane bankom podlegają pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny – ochronę ubezpieczeniową.

Inwestowanie z ryzykiem

Większą stopę zwrotu z inwestycji można osiągnąć, wpłacając środki na specjalny fundusz obligacyjny lub akcyjny. Przed podjęciem decyzji warto poznać jego profil, strategię zarządzania oraz opłaty. By mieć wiedzę na temat wysokości możliwej straty zainwestowanych środków, trzeba sprawdzić, ile wynosiły największe spadki w historii funduszu. Ich analiza w wybranym okresie oraz porównanie z konkurencją da obraz, jakie ryzyko trzeba podjąć, rozważając inwestycję. Należy jednak pamiętać, że rynki nie są do końca przewidywalne i wpłaconymi pieniędzmi trzeba się przez cały czas opiekować – śledzić zmiany i szybko podejmować decyzje. Na pewno nie jest to rodzaj inwestycji dla osób ceniących stabilny przyrost kapitału.

Niezależnie od wybranej metody inwestowania nadwyżki budżetowej, należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu wydatków zwłaszcza podczas robienia zakupów. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w artykule „Oszczędności podczas kupowania na promocjach”. Dodatkowe pieniądze warto inwestować, by przynosiły zysk. Najlepiej wybrać taką metodę o akceptowalnym poziomie ryzyka, która zapewni oczekiwany zwrot z inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here