Zacznijmy od tego, że żadna praca nie hańbi, a najzwyczajniej w świecie jednym z zawodów(coraz popularniejszych zresztą) jest sprzątanie mieszkań. Warszawa i wiele innych (nie tylko bardzo dużych) miast, posiada w swoim obrębie już całkiem dobrze wykształcony rynek usług sprzątających. I to całkiem dobrze opłacany. Do wykonywania pracy sprzątaczki nie są potrzebne żadne oficjalne kwalifikacje, choć oczywiście zleceniodawcy szukają raczej „dobrych” sprzątaczek, niż tych byle jakich i żeby takie znaleźć, korzystają z cudzych opinii. Na tym rynku niezwykle ważne są więc rekomendacje. O czym jeszcze powinnaś pomyśleć, zastanawiając się nad wyborem pracy sprzątaczki?

Sprzątanie to ciężka praca

Sprzątanie to de facto niemały wysiłek fizyczny. Zwłaszcza sprzątanie zawodowe, kiedy liczy się czas. Dlatego, aby pracować w tej branży, konieczna jest niezła kondycja fizyczna, sprawność i po prostu zdrowie. Ktoś, kto cierpi na bóle kręgosłupa, prawdopodobnie nie wytrzyma kilku godzin sprzątania pod rząd, w dodatku codziennie.

Nie jakoś, ale jakość

O ile sprzątając w domu, możemy zrobić to pobieżnie, walające się po półkach przedmioty powrzucać do szuflad, pominąć mniej widoczne smugi, czy zostawić wyczyszczenie danego elementu wyposażenia na następną sobotę, o tyle pracując w charakterze sprzątaczki z takim nastawieniem długo się nie pociągnie. Ktoś, kto płaci za sprzątanie, oczekuje, że usługa ta będzie wykonana porządnie, sumiennie i solidnie.

Reklama dźwignią handlu

Jak w każdej branży, także i w tej warto pomyśleć o wyróżnieniu się na rynku. Jeśli chcesz oferować swoje usługi samodzielnie, a nie za pośrednictwem większej firmy, przyda się zaistnieć w internecie. To tam najczęściej klienci szukają usług sprzątaczek. Istnieje wiele portali, na których mogą rejestrować się osoby chcące wykonywać ten rodzaj pracy. Możesz też założyć własną stronę internetową. Pamiętaj, że zleceniodawcy szukają sprzątaczek również w Sieci. Zadbaj o to, by dzięki odpowiednim frazom kluczowym byli kierowani właśnie do ciebie.

Śnieżnobiała opinia

Nie zaszkodzi jeszcze raz zaznaczyć, że rekomendacje są naprawdę w tym zawodzie nieocenione. Nikt nie czuje się komfortowo, wpuszczając do swojego domu czy firmy, pomiędzy swoje przedmioty, zupełnie obcej osoby. Odpowiednie rekomendacje pomogą przełamać tę barierę. Pamiętaj, że pracujesz na nie od początku. Wykonując swoje obowiązki, musisz uszanować prywatność swoich pracodawców. O uszanowaniu ich własności chyba nie trzeba nawet wspominać, prawda? Od sprzątaczki wymaga się nie tylko sumiennej pracy, ale też dyskrecji. W końcu nikt nie chciałby, aby sprzątająca u niego osoba roznosiła w świat informacje o tym, jakie sprzęty ma w domu, jak też plotki o tym, że pokłóciła się ze współmałżonkiem.

Po prostu kultura

Wiele zyskasz w oczach pracodawców, jeśli będziesz wobec nich zwyczajnie miły, kulturalny. Uśmiech też nie zaszkodzi. Nie musisz, wręcz nie powinnaś zabawiać ich rozmową przez cały czas pobytu w ich domu czy biurze, ale krótka pogawędka na dzień dobry czy do widzenia pozwoli ocieplić relacje i wzbudzić zaufanie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pozamiatane: https://pozamiatane.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here