Oglądasz wiadomości i co słyszysz? COVID, COVID, COVID, ilość zachorowań, ile zgonów, ile osób się zaszczepiło. Jak długo człowiek wytrzyma z tego typu wiadomości dzień za dniem? Każdy z nas ma już tego chyba dość.
Najprostszym rozwiązaniem jest zaprzestanie oglądania wiadomości w telewizji czy słuchania w radiu. Chcesz się czegoś konkretnego dowiedzieć, to korzystasz Internetu, gdzie przefiltrujesz interesujące Cię wiadomości.
Przeczytaj też: https://www.newtv.com.pl/artykul/9820,czy-pracodawca-bedzie-mogl-pytac-o-szczepienie-przeciw-covid
Czy pamiętamy jak wyglądało życie przed pandemią, gdzie nikt nie myślał o maseczkach, o tym że może się zarazić. Pokolenie telefonów komórkowych, era lotów kosmicznych a tutaj taki mały wirus rujnuje gospodarkę na całym świecie.
Szczepionki i maseczki to do tej pory jedyne rozwiązania, jakie jest obecnie dostępne. Niestety szczepionki nie są do końca przebadane pod każdym względem a reakcje na szczepienia nie zawsze są zgodne z oczekiwaniami.
Informacją o byciu zaszczepionym stała się informacją wrażliwą o której nie każdy chce otwarcie się wypowiadać, nie każda osoba też chce się zaszczepić.
Czy pracodawca może pytać o szczepienia przeciwko covid? Jak takie zapytanie mogło by wyglądać i czemu miało by ono służyć? Czy odpowiedź na to pytanie może mieć wpływ na decyzję o zatrudnieniu czy nie? Czy są konkretne zawody, gdzie szczepienie powinno być obowiązkowe? Tutaj momentalnie pojawiają się zawody związane ze służbą zdrowia (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni itp.).
Z punktu psychologicznego, świadomość, że przebywa się tylko w towarzystwie osób zaszczepionych wpływa w większości przypadków na wzrost własnego poczucia bezpieczeństwa. Świadomość, że po ewentualnym zarażeniu, przebieg choroby będzie łagodniejszy w porównaniu do osób nie zaszczepionych oraz to, że człowiek zrobił wszystko co mógł, by możliwie długo cieszyć się swoim życiem wpływa pozytywnie na samopoczucie.
Mając powyższe na uwadze, weryfikacja czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko covid powinna być dostępna w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w miejscu pracy i nie tylko.
Odpowiedź na pytanie, kiedy będzie można spytać pracownika o szczepienie powinna być możliwie szybko uregulowane prawnie, tak by pracodawca wiedział czy ma do tego prawo a pracownik wiedziała czy na takie pytanie ma obowiązek udzielić odpowiedzi czy nie.
Na dzień dzisiejszy kwestia weryfikowania czy jesteś zaszczepiony czy nie budzi wiele kontrowersji zwłaszcza w czasach gdy RODO stoi na straży naszej prywatności a nie każda osoba chce być zaszczepiona.
Obecnie dominującymi emocjami jest strachu i niepewności. Systematycznie słyszy się, ze ktoś umarł lub zachorował na covid. Coraz częściej są to osoby z naszych rodzin czy znajomi. Sprowadzonego lekarstwa na tą chorobę jeszcze nie odkryto, wszystko jest na etapie testów. Na tą chwilę jedyne co my jako społeczeństwo możemy zrobić by przyczynić się do zahamowania pandemii to zaszczepić się i czekać aż pojawi się sprawdzone lekarstwo, które w końcu da odpocząć od pandemii i pozwoli wrócić do normalnego życia, życia bez pandemii.