ile zarabia architekt

Marzysz o pracy w zawodzie architekta? Jeśli tak, musisz posiadać nie tylko kierunkowe wykształcenie i niezbędne umiejętności, ale również stosowne uprawnienia budowlane, które umożliwią Ci pracę w tej profesji. Rodzi się jednak pytanie, jak to jest z zarobkami architekta? Czy rzeczywiście jest to jeden z najbardziej prestiżowych i najlepiej opłacanych zawodów w Polsce?

Pensja architekta – ile wynosi?

Jak wynika z prowadzonych statystyk, mediana zarobków architekta kształtuje się na poziomie 5620 złotych brutto. Są to oczywiście dane uśrednione, albowiem co drugi specjalista otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 4500-6850 zł brutto, podczas gdy „najgorzej opłacani” co miesiąc mogą liczyć na pensję w wysokości 4500 zł brutto.

Co wpływa na wysokość płacy?

To, ile zarabia architekt, jest w dużej mierze uwarunkowane stażem jego pracy, posiadanym doświadczeniem zawodowym czy wykształceniem. Duży wpływ na wysokość wynagrodzenia ma również wielkość i lokalizacja firmy, w jakiej pracuje. Jak wynika z danych, specjaliści zatrudnieni w dużych przedsiębiorstwach i z siedzibami w miastach mogą liczyć na wyższą płacę. Mowa o tych pracujących w stolicy, ale również Trójmieście.

Jakie czynniki determinują wysokość wynagrodzenia?

Pensja, jaką co miesiąc otrzymuje architekt, jest uzależniona od kilku czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć m.in. kapitał firmy. Jeśli firma jest duża, rentowna i dobrze prosperująca to może sobie pozwolić na wzrost płacy dla pracowników. Na zarobki architekta wpływa również wykształcenie i staż pracy. Na znacznie lepsze warunki płacowe może liczyć absolwent studiów doktoranckich o długim stażu niż osoba posiadająca wyłącznie tytuł magistra i nie mająca zbyt dużego doświadczenia w zawodzie. W dalszej kolejności wymienić należy wielkość firmy, w której architekt jest zatrudniony oraz miejsce – czy pracuje w małym mieście czy dużej aglomeracji.

Czy można podwyższyć kwotę wynagrodzenia?

Zarobki architekta nie są sztywne i mogą ulec zmianom. Oprócz tak oczywistych spraw, jak ubieganie się o podwyżkę czy zmiana pracy na lepiej płatną, można posiłkować się braniem dodatkowych godzin w pracy czy szukaniem zleceń. Ciekawą opcją jest również rozszerzenie swoich umiejętności o zdolność programowania, którą później można wykorzystać do tworzenia aplikacji usprawniających codzienną pracę w firmie. Dlaczego to takie ważne? Mianowicie dlatego, że stworzony przez architekta program może zmniejszyć czas potrzebny na wykonanie danego zadania (nad którym pracowałaby jedna lub więcej osób), a to z kolei pozwoli zaoszczędzić środki finansowe i w konsekwencji pozytywnie wpłynie na zarobki architekta – programisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here