Usługi BHP są, obok zatrudniania pracownika pełniącego obowiązku służby BHP, najczęściej wybieranych rozwiązaniem na zarządzanie sprawami bezpieczeństwa w firmie. Czasem stanowią uzupełnienie dotychczasowo podejmowanych działań, ale bardzo często to właśnie na nich oparte jest zarządzanie BHP. Czym są i co obejmują usługi BHP?
Dla kogo są usługi BHP?
Tak naprawdę każdy pracodawca musi zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jednym ze związanych z tym obowiązków, jest powołanie służby BHP – może zajmować się tym sam (po nabyciu odpowiednich uprawnień), może zatrudnić odpowiednią osobę albo sięgnąć po osobę z zewnątrz, oferującą kompleksowe usługi BHP.
Same usługi z zakresu BHP są więc skierowane do każdego biznesmena – niezależnie czy prowadzi on niewielką rodzinną firmę, czy jest właścicielem potężnego zakładu produkcyjnego. Każdy może odnieść wiele korzyści z powierzenia troski o stan BHP firmie zewnętrznej, która będzie prowadziła nadzór nad warunkami pracy.
Co obejmują usługi BHP?
Oczywiście o wszystkim decydować będzie treść podpisanej pomiędzy pracodawcą a wybraną przez niego firmą umowy, jednak zazwyczaj usługi BHP świadczone są w szerokim zakresie, co pozwala na niemal całkowite odcięcie się od tego zagadnienia i skupienie na dalszym prowadzeniu działalności. Najczęściej wśród oferowanych usług BHP można znaleźć:
- Organizowanie i dokumentowanie szkoleń BHP (wstępnych i okresowych),
- Nadzór nad warunkami pracy i prowadzenie regularnych audytów,
- Prowadzenie dokumentacji pracowniczej,
- Reprezentowanie firmy w razie kontroli, np. PIP czy PIS,
- Prowadzenie postępowań w przypadku wypadku przy pracy,
- Sporządzania kart przydziału odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej,
- Doradzanie pracodawcy w kwestiach związanych z BHP,
- Zajmowanie się kwestiami ppoż. – przeglądami, szkoleniami czy dokumentacją (np. instrukcją bezpieczeństwa pożarowego).
Co zyskujesz, decydując się na usługi BHP?
Jaka jest przewaga skorzystania z oferty zewnętrznej firmy, zamiast zajmowania się kwestiami BHP samodzielnie lub zatrudniania etatowego „behapowca”? Takie rozwiązanie to oszczędność czasu (możesz go poświęcić na rozwój firmy), pieniędzy (znikają koszty związane z zatrudnianiem dodatkowej osoby – ZUS, wyposażenie stanowiska pracy, szkolenia, sprawy kadrowe), a także znacznie większa elastyczność. Nie powstaje bowiem nowy stosunek pracy, a całość jest wygodnie rozliczana fakturą, na ustaloną uprzednio kwotę. Usługi BHP świadczone przez zewnętrzny podmiot są również znacznie szersze – obejmują np. szkolenia okresowe, czy audyty zewnętrzne, czyli rzeczy, których nie może wykonywać pracownik służby BHP w ramach stosunku pracy. To spokój i kompleksowe rozwiązanie kwestii BHP w firmie.