Podesty ruchome są użytecznymi, ale złożonymi częściami urządzeń, które często są wykorzystywane do tego, by umożliwić prace budowlane lub konserwacyjne na niebezpiecznych obszarach.
Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i zapewnić najlepsze warunki swoim pracownikom należy zadbać o odpowiedni serwis podestów ruchomych. Specjaliści z dźwignice.pl opowiedzą o najczęstszych awariach i wytycznych, które pomogą ich uniknąć.
Awarie podestów ruchomych
Istnieje wiele przyczyn pojawienia się awarii w przypadku pracy z podestami ruchomymi, jednak najczęściej są one wynikiem działania ludzi. Wypadki mogą być następstwem:
- nieprawidłowego użytkowania sprzętu,
- nieprzestrzegania zaleceń producenta,
- niewystarczających szkoleń,
- niewłaściwego nadzoru,
- nieumiejętnej oceny zagrożenia związanego z pracą, miejscem i sprzętem.
Wytyczne nakreślają bezpieczne praktyki w zakresie bezpiecznego korzystania z ruchomych podestów oraz niejednokrotnie wpływają na powodzenie całej inwestycji. Obowiązkiem pracodawców jest poinformowanie o nich swoich pracowników, zleceniodawców, projektantów i dostawców.
Do czego odnoszą się wytyczne?
Wytyczne dotyczące najlepszych wzorców dla naprawy podestów ruchomych są specyficzne dla branży. W niektórych z nich istnieją schematy, które dotyczą konkretnych problemów napotykanych w ich środowiskach pracy, takich jak w sektorze energii elektrycznej czy ogrodnictwie. Podczas planowania prac z podestami ruchomymi upewnijmy się, czy obejmują nas jakieś wskazówki branżowe.
Wytyczne te mogą dotyczyć następujących rodzajów działalności i przemysłu:
- uprawa drzew,
- budownictwo,
- dostawa i dystrybucja energii elektrycznej,
- film i telewizja (wynajem maszyn i urządzeń),
- operacje portowe,
- dystrybucja reklam,
- zbieranie zapasów,
- budowa szyn kolejowych,
- telekomunikacja,
- składowanie.
Dlaczego warto korzystać z wytycznych?
Wskazówki zawarte w wytycznych stanowią aktualny stan wiedzy dotyczący bezpiecznego projektowania, użytkowania i serwisu ruchomych podestów. Obejmuje to standardy branżowe, kodeksy postępowania, instrukcje producentów i inne materiały. Najłatwiej znaleźć informacje odnoszące się do podestów ruchomych, w których wysokość platformy można regulować za pomocą mechanizmu nożycowego, teleskopowego wysięgnika lub wieży, przegubu lub dowolnej ich kombinacji. Mogą być montowane na pojazdach, samobieżne lub ręcznie przemieszczane, a także uzyskiwać dostęp do robót powyżej lub poniżej poziomu gruntu. Wytyczne dotyczą również podestów ruchomych tymczasowo lub na stałe dołączonych do podnośników samochodowych. Dzięki opanowaniu wiedzy z zakresu używanej maszyny będzie w stanie uniknąć awarii i wypadków podczas pracy. Czytaj więcej o tematyce budowlanej tutaj.