W dzisiejszych czasach, praktycznie każda firma posiada stanowiska handlowe. Oprócz sprzedaży przez internet, czy w punktach stacjonarnych niezwykle ważny jest kontakt z klientem B2B, który z uwagi na ograniczony czas, ceni sobie spotkania „face to face”. Praca działu handlowego wymaga wielu działań, dlatego bardzo trudno jest je monitorować bez odpowiednich narzędzi. Jakie działania warto wprowadzić do firmy, aby handel przebiegał na najwyższym poziomie? Co zrobić, aby paca działu handlowego dawała satysfakcję klientom? Z pewnością te i wiele innych pytań towarzyszy przedsiębiorcom, którym zależy na dobrej kondycji swojej firmy. Aby nieco pomóc Wam z tym zagadnieniem, przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym przestawiamy najważniejsze korzyści, wynikające z monitorowania działu handlowego.
Żaden dział w firmie nie może się rozwijać bez stałej analizy działań. Wprowadzanie nowych narzędzi, usprawnienia poszczególnych obszarów, czy zatrudnianie nowych pracowników — to wszystko wymaga wcześniejszego monitoringu, który bardzo często pozwala zaoszczędzić dodatkowe środki i wpływa w znacznym stopniu na rozwój firmy. Jak takie aktywności przekładają się na pracę działu handlowego? Więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu.
Jakie obszary pracy działu handlowego wymagają stałego monitorowania?
Z pewnością każde działania powinny być stale analizowane, jednak w większości firm takie cele, jak na przykład wyniki sprzedażowe, analizowane są na przykład pod koniec miesiąca, czy kwartału. Warto zatem na bieżąco usprawniać działania doradców handlowych, aby mieć pewność, że założone plany zostaną zrealizowane.
Praca handlowca najczęściej wiąże się z częstymi wyjazdami. Remonty dróg, wypadki, korki – to z pewnością wpływa na to, że praca specjalisty ds. sprzedaży, wymaga stałe skupienia i odpowiedniego planowania trasy. Przy natłoku obowiązków bardzo często handlowcy nie mają czasu na to, aby starannie zaplanować trasy i kierują się w dane miejsca bez nawigacji lub z pomocą telefonu. Zdarza się, że przez to niepotrzebnie pokonują o wiele więcej, niż powinni, a ilość wizyt znacznie się zmniejsza.
Niektórzy handlowy wykonują około 50 wizyt w miesiącu. Nie sposób zapamiętać, jak przebiegała każda z nich, a z notatek w kalendarzu nie zawsze można stworzyć konkretny raport. To wszystko przekłada się często na to, że ciężko dowiedzieć się, co jest powodem niższej sprzedaży. Handlowcy wskazują na ilość wizyt, jednak przełożenie przeważnie nie posiadają odpowiednich narzędzi to tego, aby sprawdzić, jakie wizyty się odbyły.
Route.plus – narzędzie dla handlowców!
Jak poprawić pracę działu handlowego?
Oprócz stałego podnoszenie kwalifikacji za sprawą szkoleń – szczególnie w przypadku warsztatów z umiejętności miękkich – niezwykle ważne są narzędzia, które ułatwiają codzienną pracę. W związku z tym, coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie programów, które pozwalają między innymi na:
-
skuteczne planowanie wizyt;
-
projektowanie terytoriów sprzedażowych, co znacznie ułatwia pracę między handlowcami;
-
zaplanowanie tras, które będą krótki i uwzględnia optymalne rozwiązanie dla wszystkich wizyt w danym dniu.
Odpowiednie narzędzia to przede wszystkim zmniejszenie kosztów działalności, ponieważ optymalnie wykorzystujemy potencjał przedstawicieli handlowych i zwiększamy ich wydajność. Kolejna kwestia, to ograniczenie kosztów eksploatacji pojazdy. Zaoszczędzone środki finansowe można przeznaczyć na dodatkowe działania, które usprawnią pracę firmy. Nie wspominając już o tym, że im więcej wizyt odbędzie handlowiec, tym większa szansa na to, że pozyskamy nowego klienta. Warto zatem inwestować w nowoczesne programy stworzone z myślą o konkretnych działach, a nie ogólnych narzędziach, które nie spełniają naszych oczekiwań.