Polacy najczęściej wybierają samochody w przedziale cenowym od 5 do 30 tysięcy złotych. Z reguły wcale nie dlatego, że upodobaliśmy sobie jazdę autami z rynku wtórnego. Zwyczajnie na te prosto z salonu nas nie stać. Okazuje się, że tylko połowa Polaków generuje jakiekolwiek oszczędności. Najczęściej nie są one wyższe niż dwu krotność pensji. Co więcej, tylko niektórzy chcą przeznaczyć swoje tzw. zaskórniaki właśnie na samochód.

Najbardziej popularne samochody

Pozostajemy wierni Audi. Ciekawostką jest fakt, że największą popularnością cieszy się w Polsce Audi A4. Czy wiecie, że wśród ogłoszeń kupna-sprzedaży ten pojazd wyszukiwano tylko w 2016 roku prawie 17 milionów razy? Warto przy tym zaznaczyć, że cena tego pojazdu to średnio 16-20 tysięcy złotych.

Nadal lubimy też Volkswageny – przede wszystkim Golfy. Często decydujemy się też na BMW, ale raczej patrzymy wtedy na te starsze modele, na przykład z roku 1998. Lubimy też jeździć Oplem Astrą, Skodą Octavią, Fordem Focusem, Audi A3 oraz Audi A6. Właśnie tych samochodów jeździ najwięcej po polskich drogach.

Skąd mamy pieniądze na samochód?

Okazuje się, że średnia wartość auta, które na potrzeby zakupu zostało sprowadzone zza zachodniej granicy to 29 tysięcy złotych. Tak naprawdę niewiele więc potrzeba, by móc pozwolić sobie na samochód prosto z salonu. Niestety, boom na sprowadzane auta już dawno się skończył. Teraz znacznie częściej kupujemy pojazdy zarejestrowane i użytkowane w Polsce. Średnia wartość takich to 16 tysięcy złotych.

Statystyki potwierdzają, że na samochód najczęściej pożyczamy. Mało kogo stać, by nabyć pojazd za gotówkę. Tak dzieje się najczęściej w przypadkach, kiedy nabycie auta staje się inwestycją – poprzedni samochód został sprzedany, więc są środki na to, by kupić kolejny. Pocieszające jest to, że każdy kolejny pojazd jest lepszy i droższy od swojego poprzednika. Na taki dokładamy zwykle z własnych oszczędności.

Kredyt, leasing czy gotówka?

Oszczędności są zazwyczaj zbyt małe, by móc pozwolić sobie na zakup auta. Dlatego najczęściej wspieramy się pożyczką. Pieniądze pożyczamy od rodziny albo przyjaciół. Nierzadko również udajemy się w tym celu do placówki banku. Kredyt samochodowy jest jednym z lepszych rozwiązań zewnętrznego wsparcia finansowego.

Ponieważ jest to kredyt celowy, jest znacznie tańszy dla kredytobiorcy niż kredyt na dowolny cel. Wszystko dlatego, że bank otrzymuje zabezpieczenie w postaci auta, dzięki czemu nie występuje tak duże ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy. Zabezpieczenie takie sprawia również, że wzrasta zdolność kredytowa, a więc klient banku może liczyć na lepsze warunki. Kredyt samochodowy to optymalne rozwiązanie dla firm, ale również osób prywatnych. Z leasingu mogą zaś korzystać jedynie firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here