Na to pytanie musi opowiedzieć sobie wiele firm, które zastanawiają się jak pozyskać kapitał. Mają do wyboru co najmniej kilka form pozyskania zewnętrznego finansowania, ale często znalezienie inwestora lub inwestorów wydaje się najbardziej kuszące.

Tym bardziej, że w bardziej rozwiniętych gospodarkach ta metoda finansowania jest bardzo popularna, a światowe trendy przenoszone są do Polski. Czy warto wybrać taką formę? Czy może lepiej poszukać innych źródeł kapitału? O co należy się zatroszczyć, aby inwestor zapewnił firmie jak najszybszy rozwój, a nie stał się kulą u nogi, przez którą, mimo kapitału, dynamiczny wzrost nie będzie możliwy?

Kluczowa jest umowa inwestycyjna. Określa ona warunki, na jakich inwestor przekaże kapitał na rozwój firmy. W umowie zapisane są między innymi są terminy i warunki finansowania obszary wsparcia, zakres kontrolingu finansowego oraz warunki wyjścia.

Niezwykle istotny jest fakt, że inwestor obejmuje w przedsiębiorstwie udziały. Ich ilość również określona jest w umowie. Jeżeli udziały gwarantują inwestorowi ponad 50 procent głosów, to tak naprawdę staje się on właścicielem firmy. Co to oznacza dla założycieli? Dokładnie tyle, że przestają oni pracować „na swoim” i stają się pracownikami najemnymi. Od tego momentu mają szefa, który może ograniczyć swobodę ich działania i podejmować własne decyzje. W niektórych przypadkach może on uzupełnić zarząd o swoich przedstawicieli lub nawet odwołać obecny zarząd. Dlatego należy bardzo dobrze się zastanowić przed podjęciem o przekazaniu kontroli nad firmą inwestorowi. Oczywiście może to spowodować, że zacznie się ona rozwijać znacznie dynamiczniej i jej wartość znacząco wzrośnie. Jednak będzie to oznaczało także utratę kontroli i czasem brak możliwości realizacji własnych pomysłów.

Warunki finansowania firm

Drugim istotnym elementem są warunki dofinansowania firm. Często spotykane są modele, w których wypłata kolejnych transz kapitału uwarunkowana jest osiągnięciem założonych celów biznesowych. Oznacza to spore ryzyko, bo jednorazowy brak realizacji planu może oznaczać poważne ograniczenia w rozwoju firmy. Warto się jak najlepiej zabezpieczyć przed takimi sytuacjami.

Młodzi przedsiębiorcy często, że inwestor to nie tylko źródło kapitału. Powinien on wnieść do firmy niezbędny know-how i także w ten sposób wspierać rozwój firmy. Jego sieć kontaktów biznesowych powinna umożliwiać szybszą komercjalizację pomysłów i wprowadzanie nowych produktów na rynek. W końcu inwestor może negocjować na zupełnie innym poziomie niż twórcy firmy, którzy często nie mają zbyt bogatego doświadczenia biznesowego. Dodatkowo inwestor, dzięki doświadczeniu i znajomości branży, może wspierać inicjatywy zarządu, pokazywać nowe kierunki lub sposoby ograniczania ryzyka. Dlatego tak ważne jest, żeby wybrany inwestor dysponował odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu firma zyska odpowiednią kombinację entuzjazmu i kreatywności twórców oraz

Należy również pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniego czasu na realizację celów. Zwłaszcza gdy są to cele ambitne, a nasz produkt ma dopiero wykreować nowy rynek. Zbyt krótki okres inwestycji może oznaczać zbyt dużą presję i podejmowanie zbyt ryzykownych lub po prostu nienajlepszych decyzji. Czas powinien być oszacowany w taki sposób, aby osiągnięcie wymaganych wyników było przede wszystkim realne.

Wiadomo, że inwestor to bardzo często doskonałe wsparcie dla rozwijających się firm. Może on zapewnić nie tylko kapitał, ale także olbrzymie wsparcie np. w obszarze zarządzania firmą lub w zakresie wprowadzania produktu na rynek. Jednak zawsze należy pamiętać, że pozyskanie kapitału od inwestora oznacza także pewne ograniczenia. Dlatego należy je maksymalnie ograniczyć, a jeżeli nie jest to możliwe poszukać innych form finansowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here