Posiadanie przez dziecko własnego konta ma niewątpliwie wiele zalet – pozwala szybko i wygodnie finansować zakupy przez Internet czy doładować komórkę, a także zrezygnować z noszenia przy sobie dużych kwot w gotówce, co wpływa na większe bezpieczeństwo. Nastolatek może też w praktyczny sposób poćwiczyć rozsądne zarządzanie własnymi pieniędzmi i zdobyć doświadczenie w korzystaniu z oferowanych przez bank produktów. Aby jednak tak było, należy rozsądnie wybrać rachunek dla młodych osób.

Specjalne konta przygotowane z myślą o młodych klientach to oferta, jaka dostępna jest w wielu bankach. Polskie prawo dopuszcza możliwość założenia rachunku dla dzieci i młodzieży, ale konieczna jest w tym przypadku zgoda rodzica. Dorosły staje się pełnomocnikiem konta i może skorzystać z wielu uprawnień pozwalających nadzorować działania dziecka. Oprócz pełnego dostępu do rachunku należy do nich także wydawanie własnych dyspozycji, np. zmiana limitów transakcji, czy wycofanie zadysponowanego przez pociechę przelewu. Przed wyborem konkretnego banku i określonego rachunku dla młodzieży warto zastanowić się, czy takie konto ma pełnić funkcję swego rodzaju skarbonki służącej do przechowywania oszczędności, czy też ma być ono wykorzystywane do wykonywania prostych transakcji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Koszty prowadzenia rachunku

Opłaty związane z prowadzeniem konta dla dzieci i młodzieży często są niższe, niż rachunków użytkowanych przez osoby dorosłe. W większości ofert tego typu samo jego prowadzenie jest bezpłatne. Zdarza się też, że zwolnienie z opłat możliwe jest dopiero po spełnieniu określonych warunków, a więc np. regularnym zasilaniu konta ustaloną w umowie kwotą, albo posiadaniem przez rodzica rachunku w tym samym banku. Podczas poszukiwania najlepszej propozycji warto też przyjrzeć się prowizjom za przelewy i wypłaty z bankomatów.

Koszty związane z kartą debetową

Większość banków zwalnia swoich młodych klientów z opłat za wydanie i korzystanie z karty debetowej, ale oczywiście nie jest to regułą. Bywa, że jej obsługa jest darmowa tylko po spełnieniu wyznaczonych warunków, albo wyłącznie dla posiadaczy w określonym wieku.

Dostęp do środków na koncie

O wygodzie obsługi konta osobistego w dużej mierze decydują takie kwestie jak liczba bankomatów, możliwość skorzystania ze specjalnych aplikacji czy bankowości internetowej. Ogromnie ważne jest też bezpieczeństwo systemu transakcyjnego – chociaż powinien on zapewnić łatwy dostęp do środków zgromadzonych na rachunku i łatwe nimi zarządzanie, musi też umożliwiać nadzór rodziców nad dokonywanymi transakcjami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc sprawdzić, czy opiekun będzie mógł zarządzać rachunkiem dziecka i czy musi w tym celu otworzyć własne konto w tym samym banku.

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę banku, warto porównać propozycje kilku różnych instytucji. Specjalne porównywarki internetowe, jak np. aMoney znacznie to zadanie ułatwią i pomogą wyselekcjonować kilka najciekawszych rachunków dla młodzieży. Później nie pozostaje nic innego jak szczegółowe zapoznanie się z warunkami umowy i wybór najlepszej spośród nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here