Szczególnie początkujący przedsiębiorcy stoją przed wieloma dylematami. Nie każdy może i chce pracować w domu, a nie każdej branży odpowiada wspólna przestrzeń usługowa. Zakup lub wynajem lokalu staje się więc koniecznością, a każda z opcji ma swoich zagorzałych przeciwników i zwolenników. Warto do tej decyzji podejść i z pomysłem, i z kalkulatorem w ręku. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to oczywiście oszacowanie, czego potrzebujemy – jakiego rodzaju lokalu, o jakiej powierzchni w jakim miejscu i jakie dodatkowe elementy są nam po prostu niezbędne. Te aspekty w dużej mierze są uzależnione od specyfiki usług, które będziemy świadczyć.

Miejsce, branża, budżet

Podstawowym dylematem będzie, czy kupić czy też wynająć lokal użytkowy w Krakowie. W tym wypadku elementarnym argumentem będą pieniądze, zdolność kredytowa i biznesplan. Zakup czy też budowa lokalu wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, kredytem lub też pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Analiza sytuacji finansowej wydaje się konieczna nie tylko przy zakupie, ale również wynajmie, ponieważ pozwala nam zrozumieć, czy biznes się nam opłaci. Do tego kryterium możemy dopasować konkretne oferty. Pamiętajmy jednak, że prowadzenie działalności usługowej to nie tylko koszt raty lub opłaty za wynajem, ale również czynsz za lokal, media, terminal płatniczy oraz reklamę, księgową czy też profesjonalne oprogramowanie. Zarówno bank, jak i wynajmujący będą również oczekiwać od nas odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej oraz zamontowania odpowiednich systemów antywłamaniowych.

Czy warto wynająć lokal?

Jak każda opcja ta również ma swoje zalety i wady. Podstawowym argumentem przekonującym do tego, że wynajem jest atrakcyjny, jest możliwość szybkiego zamknięcia działalności, gdy nam się po prostu nie uda. Koszt wynajmu w porównaniu z ratą kredytu tez jest stosunkowo niski i co najważniejsze nie musimy mieć zdolności kredytowej ani wkładu własnego, by podpisać umowę z wynajmującym. Poza tym całą kwotę wliczamy w koszty prowadzenia działalności. Z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę, na jaki okres podpisujemy umowę. Podstawowym argumentem przeciwników wynajmu jest oczywiście fakt, że inwestujemy w czyjąś własność, a nie w swoją, szczególnie gdy musimy przeprowadzić remont czy też dostosować lokal do naszych potrzeb.

Każda decyzja dotycząca prowadzenia działalności ma oczywiście swoje konsekwencje, dlatego warto do niej podejść z rozwagą i zastanowić się, co będzie dla nas i najbezpieczniejsze i najwygodniejsze. Taka strategia działania, która pozwala rozwijać biznes jest po prostu kluczowa. Wynajem niewątpliwie pozwoli bezpiecznie maksymalizować zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here