Jeżeli jesteś osobą pracującą w Irlandii i regularnie wykonującą przelewy do Polski to z pewnością zastanawiasz się, która z dostępnych metod realizacji transakcji jest najtańsza. W tym artykule przedstawiamy oraz opisujemy trzy sposoby na przelanie gotówki z Irlandii do Polski.

Przelew w tradycyjnym banku

Jeżeli jesteś osobą legalnie zatrudnioną w Irlandii to prawdopodobnie posiadasz konto osobiste w irlandzkim banku. Założenie rachunku bankowego jest pierwszym krokiem, który powinna wykonać osoba mieszkająca oraz pracująca w Irlandii. Dzięki temu mamy możliwość przechowywania gotówki, otrzymywania wynagrodzenia, wydania karty płatniczej czy wykupienia niezbędnego ubezpieczenia. Podsumowując konto bankowe jest więc absolutną podstawą. Posiadając konto w irlandzkim banku można w prosty sposób zlecić przelew na polski rachunek.

Wybierając usługi przelewowe w banku mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwszą i najbardziej popularną opcją jest przelew SEPA. Transakcja może zostać wykonana tylko i wyłącznie w walucie EUR, która obowiązuje w Irlandii. Wysyłając gotówkę do Polski należy liczyć się z tym, że wysyłana kwota zostanie poddana przewalutowaniu. Najkorzystniejszą opcją jest więc transfer pieniędzy na konto walutowe w Polsce. Koszt przelewu SEPA to około 10 zł.

Drugą metodą jest SWIFT. Jest to o wiele starsza opcja od SEPA, ale jednocześnie dużo droższa. Jeżeli zdecydujemy się na SWIFT to musimy liczyć się z tym, że pieniądze dotrą na konto odbiorcy dopiero w ciągu kilku dni roboczych. Za jednorazową transakcję metodą SWIFT możemy zapłacić do 20 zł do 300 zł, w zależności od oferty banku.

Kantor internetowy

Drugim sposobem na przelanie gotówki z Irlandii do Polski są usługi kantorów internetowych. Kantory cechują się korzystnym przewalutowaniem. Niestety takie serwisy rekompensują sobie ten kurs nakładając na swoich klientów wysokie opłaty za przelew. Kolejnym minusem tego rozwiązania jest długi czas oczekiwania na przelew, który może wynosić podobnie jak w przypadku banku kilka dni. Za zlecenie transakcji w kantorze internetowym najczęściej będziemy musieli zapłacić od 5 do 20 zł.

Firma pośrednicząca

Ostatnią z dostępnych metod na wysłanie pieniędzy z Irlandii do Polski jest skorzystanie z usług firmy pośredniczącej. Firmy te charakteryzują się tym, że są równie bezpieczne jak banki, ponieważ czuwają nad nimi rządowe instytucje finansowe. Do listy zalet można dodać również bardzo korzystne przewalutowanie. Na tle banków oraz kantorów internetowych w tej kwestii firmy pośredniczące wypadają najlepiej. Cały proces jest także bardzo prosty, intuicyjny oraz szybki. Wystarczy dosłownie kilka minut, by zlecić przelew na polskie konto. W tym miejscu należy również wspomnieć, że transakcje realizowane są błyskawiczne. Niektóre firmy przelewają gotówkę na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia (sprawdź przelewy z Irlandii do Polski w Easysend.pl). Serwisy pośredniczące często swoim klientom oferują ciekawe promocje. Wykonując przelew w Easysend zapłacimy 2 EUR za realizację transakcji, przy czym pierwszy oraz co dziesiąty przelew jest darmowy.

Podsumowanie – która opcja jest najtańsza?

W banku wybierając przelew SEPA zapłacimy około 10 zł, a SWIFT – od 20 do 300 zł. Kantory internetowe pobierają opłaty rzędu około 20 zł. W przypadku firm pośredniczących prowizja za wykonanie przelewu wynosi mniej niż 10 zł za szybki przelew. Wywnioskować z tego można, że to właśnie usługi tej ostatniej opcji są najtańsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here