Zawodowi księgowi świetnie orientują się w prawie podatkowym, wiedzą też wiele na temat nowelizacji zasad w jego zakresie. Potrafią doradzić najkorzystniejszą formę opodatkowania, podpowiedzieć, jak skorygować fakturę czy jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Sytuacja pierwsza: gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą

Wiele osób, rozpoczynając prowadzenie własnej firmy nie wie, jak poprawnie wypełnić fakturę lub w jaki sposób poradzić sobie z zaksięgowaniem zaliczki otrzymanej przez klienta. Kłopotliwych sytuacji jest jednak znacznie więcej.

Przedsiębiorcy zakładający firmę w 2018 roku powinni wiedzieć, że wraz z początkiem nowego roku dojdzie im nowy obowiązek – regularne wysyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK VAT). Jeśli sami nie mamy głowy do sporządzania tego typu dokumentów, możemy skorzystać z usług biura rachunkowego.

Ponadto warto wiedzieć, że od nowego roku każdej osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą ZUS przydzieli indywidualny rachunek składkowy. Korzystając z pomocy biura rachunkowego, nie musimy martwić się o różne niuanse i zmiany.

Sytuacja druga: gdy prowadzimy spółkę

Gdy zmieniamy formę prawną firmy, na przykład z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę, zdecydowanie warto skorzystać z usług księgowego. Pomocne może być na przykład biuro rachunkowe Oświęcim. Zatrudnieni w nim specjaliści doradzą nam w wielu ważnych kwestiach i podpowiedzą, jak działać zgodnie z literą prawa podatkowego.

Sytuacja trzecia: gdy działamy jako freelancerzy

Wydawać by się mogło, że osoby funkcjonujące na rynku pracy jako tzw. wolni strzelcy, pracujące na zasadzie umów o dzieło i umów zlecenie, a więc często graficy, programiści, tłumacze czy copywriterzy, nie mają potrzeby korzystania z usług biura rachunkowego. Mogą przecież wszystko rozliczyć samodzielnie. Czasem jednak pojawiają się sytuacje, w których konsultacja ze specjalistą z zakresu prawa podatkowego może być przydatna – na przykład wtedy, gdy nie mamy pewności, czy przedmiot naszej usługi jest objęty 20% czy 50% kosztem uzyskania przychodu lub wówczas, gdy rozliczamy się z firmą zagraniczną. W sytuacji, gdy pracuje się z wieloma różnymi firmami, pojawia się też kwestia bardziej skomplikowanego rozliczenia rocznego. Zdarzają się pojedyncze sytuacje, gdy mamy problemy z poprawnym wypełnieniem PIT-u lub musimy złożyć korektę do niego. Wtedy również warto skorzystać z usług tego biura rachunkowego http://royalprofit.com.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here