Poszukiwania pierwszej pracy nie należą do łatwych zdań. Dużo zależy oczywiście od wykształcenia oraz branży, która nas interesuje, jednak często przewagę mają osoby, które zdobyły już doświadczenie. Są jednak sposoby na to, alby zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy.

Podstawowe narzędzia

Po pierwsze i najważniejsze odpowiedz sam przed sobą jak stoisz ze znajomością podstawowych narzędzi biurowych: sprzętu, komputera i oprogramowania. Czy znasz te programy, które są najczęściej używane – jak na przykład Microsoft Word i Excel? Kurs może być dobrym pomysłem, jeżeli stwierdzisz, że brakuje Ci zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktyki. Najlepszym sposobem na określenie togo co jest najważniejsze dla wybranej przez Ciebie firmy, jest dokładne przeczytanie ogłoszenia o pracę – w szczególności oczekiwań i obowiązków na danym stanowisku – oraz sprawdzenie strony internetowej wybranego pracodawcy. Takie przygotowanie się pod kątem ogłoszenia o pracę przynosi pozytywne efekty!

Kursy i szkolenia

Kursy zawodowe i szkolenia wszelkiego rodzaju przydadzą się również wówczas, jeżeli chcesz rozwijać się w innym kierunku, niż do tej pory się uczyłeś. Przykładowo osobie, która skończyła filologię polską będzie łatwiej znaleźć pracę w ekonomii czy finansach, jeśli zna program Excel. Kurs można zrobić szybko, bo nawet w trybie weekendowym, i stopniowo zwiększać swój poziom zaawansowania. Nie da się ukryć, że zarówno osoby poszukujące pracy, jak i pracodawcy, coraz rzadziej zwracają uwagę na poziom wykształcenia – dużo ważniejsze są praktyczne umiejętności.

Poszukaj stażu

Jeżeli nie masz doświadczenia, warto w pierwszym rzędzie spróbować dostać się na staż do firmy, która Cię interesuje. Dzięki temu nie tylko zdobędziesz doświadczenie i niezbędna wiedzę, ale także zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie po jego zakończeniu, ponieważ pracodawcy często decydują się na podpisanie umowy i stałą współprace.

Interesujące CV

Dobrze przygotowane CV to już połowa sukcesu. Po pierwsze powinno być ono przejrzyste i czytelne – zadbaj o to, aby poszczególne sekcje były odpowiednio wyróżnione. Szukając pierwszej pracy nie możesz pochwalić się doświadczeniem, dlatego zwróć szczególną uwagę na wszystkie swoje umiejętności. Warto zaznaczać także te, które wydają Ci się oczywiste, np. znajomość programu Excel. Kurs zakończony egzaminem jest dodatkowo potwierdzeniem poziomu naszego zaawansowania.

Pamiętaj także o zachowaniu odwróconej chronologii, czyli zapisuj poszczególne pozycje w kolejności od najświeższego do najstarszego. Nie zapomnij także o podaniu swojego aktualnego numeru telefonu oraz adresu e-mailowego. Dobrze jest dodać także fotografię, jednak lepiej, żeby była ona stonowana.

Jeżeli nie wiesz jak skonstruować dobre CV, poszukaj w internecie gotowych wzorów, które pomogą Ci uporządkować informacje na swój temat.

List motywacyjny

List motywacyjny ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak wiele firm, które wciąż oczekują przesłania listu motywacyjnego. Warto się do niego przyłożyć, bowiem w ten sposób można zwrócić na siebie uwagę pracodawcy. Dlatego postaraj się o to, aby nie był ona taki jak wszystkie inne listy motywacyjne. Skoncentruj się w nim przede wszystkim na sobie, swoich umiejętnością, ale również zaznacz dlaczego warto zatrudnić akurat Ciebie, co masz w sobie takiego, co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów. Wspomnij także o kursach, które odbyłeś, bowiem w ten sposób pokażesz siebie jako osobę, która inwestuje w swój rozwój i jest chętna do zdobywania wiedzy. Dla pracodawcy to nie tylko sygnał, że łatwo przeszkoli Cię do pracy na danym stanowisku, ale również zobaczy jakie posiadasz umiejętności i jakie korzyści przyniesie całej firmie zatrudnienie właśnie Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here