Rynek pracy zmienia się coraz szybciej i nawet coraz bardziej optymistyczne statystyki Głównego Urzędu Statystycznego nie spowodowały stabilizacji w tym zakresie. Na co muszą być gotowi pracownicy, jeżeli chcą być zadowoleni ze swojego zatrudnienia?
Stałe śledzenie okazji
To,o czym wiele osób zapomina, a co jest szalenie istotne, to regularne zaglądanie do serwisów z ofertami pracy. Niekoniecznie tych największych. Najlepsze z nich mogą być niedoceniane, a pomimo tego warte uwagi – tak jak ma to miejsce w przypadku http://pl.jobsora.com. Dlaczego warto do nich zaglądać nawet mając stabilną pracę? Często zdarza się sytuacja, gdy nowy wakat dotyczy pracy z lepszymi warunkami finansowymi albo z dużymi możliwościami awansu i uzyskiwania nowych umiejętności. To z kolei w dłuższej perspektywie może być naprawdę bardzo korzystne. Szkoda by było przegapić okazję, prawda?
Zatrudnienie sezonowe
O ile dekadę lub dwie temu dominował model zatrudnienia na stałe, o tyle coraz więcej osób regularnie zmienia miejsce zatrudnienia, skupiając się na pracy sezonowej. Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o zatrudnienie wakacyjne. Zakłady produkcyjne często mają swoje „górki”. Potrzebują wtedy więcej pracowników na linii produkcyjnej, ale też w magazynach i w działach pakowania. Z takich sezonowych trendów korzystają agencje pracy tymczasowej i firmy wyspecjalizowane w outsourcingu pracowników i można się spodziewać, że ten trend będzie stale się rozszerzać.
Prace dodatkowe
Ten trend jest dość ciekawy. Pomimo spadających statystyk bezrobocia i podawanych przez GUS niskich wskaźników inflacyjnych, coraz więcej osób poszukuje prac dodatkowych, niezależnych od głównego źródła dochodu. Wskazuje to, jak ważne jest odnalezienie dobrej pracy, która nie wymagałyby uleganie temu trendowi. Jeśli aktualne zatrudnienie nie spełnia tego wymogu, warto zacząć szukać ofert na wspomnianym serwisie i docelowo znaleźć bardziej stabilną posadę, która pozwoliłaby na łatwiejsze utrzymanie tak zwanej „równowagi work-life”.