Co to jest aport i co ma wspólnego ze spółką z o.o.?

Kwestia aportu jest obecna szczególnie w momencie zakładania spółek z o.o., a także w przypadku podwyższania kapitału zakładowego. To tajemniczo brzmiące hasło w rzeczywistości oznacza po prostu wkład wspólnika do spółki, który przeznaczony jest na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym spółki.

Aport to rodzaj świadczenia uiszczanego w zamian za udziały przyjmowane przez nowego wspólnika. Jeśli więc decydujemy się na stworzenie spółki z o.o., każdy z wspólników ma obowiązek wniesienia pewnego wkładu pieniężnego albo niepieniężnego, czyli właśnie aportu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury.

Aport a kapitał zakładowy – co warto wiedzieć?

Na samym początku warto zaznaczyć, że aport może przyjmować formę rzeczy ruchomych, takich jak samochody, czy komputery, ale nie tylko. Może być to również nieruchomość. Jeśli jako kapitał zakładowy chcesz wnieść wkład niepieniężny, może to być także wierzytelność wspólnika, prawo najmu lokalu użytkowego, papiery wartościowe, udziały i akcje w innej spółce, a nawet przedsiębiorstwo albo jego zorganizowana część. Nie może być to jednak prawo niezbywalne lub świadczenie usług ani pracy.

Kiedy wspólnik zdecyduje się na wkład w postaci aportu, należy tak sformułować umowę spółki (w postaci aktu notarialnego), by wskazywała ona na przedmiot wkładu, a także osobę wnoszącą aport oraz liczbę i wartość nominalną objętych w zmian udziałów. Pamiętaj o tym, że możliwość wniesienia aportu została zniesiona dla spółek założonych przez Internet z wykorzystaniem wzorca umowy tzw. Spółki S24. Jest jednak na to sposób. Jeśli założyłeś spółkę w tym trybie, udziały w podwyższonym kapitale zakładowym możesz pokryć aportem tylko w momencie, gdy ten proces nastąpi w obecności notariusza i zostanie przez niego potwierdzony.

Wniesienie aportu do spółki – kiedy jest najlepszy moment?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinieneś wnieść wkład w postaci aportu, spieszymy z odpowiedzią. Otóż powinno to nastąpić przed zarejestrowaniem spółki w rejestrze przedsiębiorców albo przed rejestracją podwyższenia kapitału zakładowego. Jeśli chcesz założyć spółkę z o.o., która najpierw będzie określana jako spółka w organizacji, musisz pamiętać, że potrzebne jest do tego wniesienie przez wszystkich wspólników wkładu pieniężnego lub niepieniężnego, który pokryje kapitał zakładowy. Jest to niezbędne ze względu na to, że zarząd, który składa wniosek o rejestrację spółki (lub podwyższenie kapitału zakładowego) musi przedstawić specjalne oświadczenie określające, czy wkład został wniesiony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here