Testy do policji – cztery etapy rekrutacji

Złożyłeś podanie do Policji? Zanim dostaniesz się w jej szeregi, musisz zaliczyć szereg egzaminów, które sprawdzą czy nadajesz się do wykonywania tego ciężkiego zawodu. W trakcie rekrutacji, tylko kilka osób zostanie przyjęta i rozpocznie pracę w służbach mundurowych.

Jak przygotować się do egzaminów? Jak wyglądają testy do Policji?

Idealny kandydat na policjanta

Służba społeczeństwu to nie lada wyzwanie. Musisz stawiać bezpieczeństwo obywateli ponad swoje i niejednokrotnie spotkasz się z sytuacjami, gdzie będziesz musiał bronić ich bezpieczeństwa.

Policja rekrutuje zaangażowanych kandydatów, którzy pełnią swoją służbę z poświęceniem, dbając o bezpieczeństwo państwa i jego mieszkańców.

Struktury w Policji dzielą się na cztery wydziały:

  • kryminalny
  • prewencyjny
  • śledczy
  • wspomagający

Każdy z nich ma zróżnicowane obowiązki, między innymi wykrywanie i przeciwdziałanie przestępstwom, ściganie osób podejrzanych, a w efekcie zwiększenie bezpieczeństwa obywateli i ochrona ich mienia.

Cztery etapy rekrutacji – wyzwanie dla każdego kandydata

Każdego roku, dziesiątki tysięcy kandydatów składa podanie o przyjęcie do Policji. Zanim jednak przywdzieją policyjny mundur, czeka ich duże wyzwanie jakim jest czteroetapowy egzamin do Policji. Tylko kandydaci z najwyższą ilością punktów mogą liczyć na zatrudnienie w służbach mundurowych.

Egzamin dzieli się na cztery etapy – test sprawności fizycznej, test wiedzy ogólnej, test psychologiczny oraz rozmowę kwalifikacyjną.

  1. TSF, czyli Test Sprawności Fizycznej

Wysoka sprawność fizyczna to ceniona cecha w Policji. Uzyskanie na tym etapie maksymalnej ilości punktów, daje duże nadzieje na pozytywny wynik całego egzaminu i przyjęcie w szeregi Policji.

Na zaliczenie kandydaci muszą pokonać tor przeszkód, na który składa się 6 ćwiczeń – bieg po kopercie, zgięcia tułowia w leżeniu na plecach, ćwiczenia na ławce gimnastycznej, przewrót w przód i w tył, rzut piłką lekarską oraz ćwiczenia z ciężkim manekinem.

Pozytywny wynik daje ukończenie toru w czasie krótszym niż minuta i 41 sekund. Jednak im szybciej, tym większą ilość punktów uzyskacie. Potrenujcie przed egzaminem i postarajcie się uzyskać jak największą ich ilość.

  1. TSO, czyli Test Wiedzy Ogólnej

Po egzaminie fizycznym przyszedł czas na test wiedzy ogólnej. Możecie spodziewać się pytań dotyczących funkcjonowania władz państwowych, ustaw prawnych związanych z pracą Policji i wiele, wiele więcej.

Opracowane arkusze wraz z odpowiedziami na test wiedzy do Policji, znajdziecie na stronie Odpowiedzi.com.pl.

  1. Testy psychologiczne – inteligencja, logika i osobowość

Testy psychologiczne dzielą się na trzy etapy – test inteligencji, testy określające osobowość i rozmowę z psychologiem.

Testy na inteligencję obejmują pytania matematyczne i wymagające czysto logicznego. A testy psychologiczne mają na celu określić schematy działań, jakie podejmujecie w życiu codziennym i czym kierujecie się przy wyborze.

  1. Rozmowa kwalifikacyjna, kiedyś nazywany „wywiadem zorganizowanym”

Rozmowa odbywa się w towarzystwie dwuosobowego komisji – zawodowego policjanta i psychologa. Standardowa forma rozmowy kwalifikacyjnej, znacząco odbiega od tej przeprowadzanej w trakcie rekrutacji do Policji. Policjant i psycholog będą wywierać na Tobie presję, zadając różne pytania – ich tematyka nie ma większego znaczenia.

Członkowie komisji będą obserwować i oceniać Twoje reakcje stresowe. Na ich podstawie określą czy posiadasz wysoką odporność na jego działanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here