Jedną z pierwszych decyzji jaką trzeba będzie podjąć po założeniu własnej firmy to sposób prowadzenia księgowości. Generalnie opcji jest kilka. Można zatrudnić pracownika odpowiedzialnego za sprawy rachunkowości i księgowości, nawiązać współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym lub spróbować robić to na własną rękę.

Na samodzielne prowadzenie księgowości decydują się najczęściej właściciele niewielkich firm. Po pierwsze dlatego, że uważają iż poradzą sobie z niewielką ilością dokumentacji i spraw, po drugie po to, żeby ograniczyć koszty. Niestety nie jest to takie proste. Po pierwsze – prowadzenie księgowości wymaga odpowiedniej wiedzy. Jeśli jej nie posiadasz będziesz musiał ją zdobyć, a to już wymaga czasu, którego zwykle nie ma się zbyt dużo mając na głowie rozkręcanie młodej firmy. Po drugie może okazać się, że koszty zakupu programów księgowych, kursów i szkoleń wcale nie są dużo niższe niż koszt zatrudnienia księgowej.

Przy prowadzeniu księgowości na własną rękę dochodzi też kwestia odpowiedzialności. ZUS nie będzie przymykał oczy na ewentualne błędy tylko dlatego, że przedsiębiorca dopiero się uczy. Błędy mogą go czasem sporo kosztować (i to dosłownie). W przypadku prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe to ono ponosi odpowiedzialność za wszystkie działania i jest ubezpieczone poprzez polisę OC, właśnie na wypadek ewentualnych błędów. Jest to więc po prostu opcja bezpieczniejsza.

I droższa, owszem. Koszty wynajęcia biura rachunkowe są różne, w zależności od zakresu współpracy. Fakt, że dla małej firmy, która dopiero startuje mogą być to koszty zbyt wysokie. Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że cała obsługa księgowa firmy spoczywa w rękach praktyka profesjonalisty, a przedsiębiorca może całkowicie skupić się na tym na czym najlepiej się zna to chyba jednak jest to lepsze rozwiązanie. Komfort wiąże się nie tylko z tym, że nie trzeba przeszukiwać forów i stron w poszukiwaniu interpretacji danego przepisu, który i tam można zrozumieć inaczej niż być powinno, ale nie trzeba dodatkowo pamiętać o terminach opłacania składek, podatków, przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji do Urzędu Skarbowego itp.

Znalezienie dobrego biura rachunkowego nie jest proste, głównie dlatego, że jest ich bardzo dużo i niestety tylko część z nich to biura naprawdę godne polecenia. Najlepiej poszukać informacji w sieci – wpisując do wyszukiwarki hasło np. księgowość Lublin lub biuro księgowe Lublin, lub po prostu popytać wśród znajomych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here