Wydatki na paliwo to poważny składnik kosztów wielu firm. Przedsiębiorstwa posiadające setki lub tysiące pojazdów firmowych, dzięki zmniejszeniu ilości zużywanego paliwa mogą zaoszczędzić miliony. Natomiast dla mikroprzedsiębiorstw kontrola kosztów to często warunek przetrwania. Zatem skala prowadzonego biznesu nie ma znaczenia i niezależnie od wielkości firmy warto optymalizować koszty paliwa.

Monitoruj i bądź skuteczny

Zapewne wielu przedsiębiorców instynktownie wyczuwa jakie działania należy podjąć. Jednak nie warto działać po omacku, bo droga do wypracowania optymalnych rozwiązań może się niepotrzebnie wydłużyć. Warto skorzystać z dostępnych na rynku systemów telematycznych, które umożliwiają kompleksowe monitorowanie pojazdu. Dzięki takiemu systemowi przedsiębiorca otrzyma wszystkie niezbędne dane dotyczące:

  • Pokonywanych tras
  • Stanu technicznego pojazdu
  • Stylu jazdy
  • Zużycia paliwa

Dane te pozwalają na budowanie zależności pomiędzy sposobem wykorzystywania samochodu firmowego, a zużyciem paliwa i w konsekwencji z poziomem generowanych kosztów. Analiza danych umożliwia podejmowanie niezbędnych decyzji mających na celu redukcję wydatków. Natomiast jej cykliczne powtarzanie pozwala na określenie czy wprowadzone zmiany okazały się skuteczne.

Eksperci przekonują, że już sama optymalizacja pokonywanych tras to wymierna korzyść. Jeden z amerykańskich gigantów rynku kurierskiego podaje, że wyeliminowanie skrętów w lewo przyniosło oszczędności sięgające dziesiątek milionów dolarów rocznie. I nie są to dane wymyślone na potrzeby kampanii marketingowych. Spadek zużycia paliwa dzięki skręcaniu wyłącznie w prawo został potwierdzony w wielu niezależnych badaniach.

Jest to tylko jeden z przykładów pokazujących ogrom korzyści wynikających z analizy sposobu jazdy i wprowadzania małych modyfikacji, które przynoszą ogromne zyski. A ich wdrożenie jest znacznie ułatwione dzięki możliwościom jakie oferuje monitoring.

Znajdź rozwiązanie dla siebie

Czasy kiedy rozwiązania telematyczne były zarezerwowane wyłącznie dla dużych klientów flotowych to już przeszłość. Postęp technologiczny, miniaturyzacja oraz powszechny dostęp do smartfonów sprawiły, że systemy monitoringu pojazdów są dostępne dla wszystkich firm – niezależnie od ich wielkości lub liczby posiadanych pojazdów.

Opłaty za korzystanie z monitoringu systematycznie spadają, operatorzy systemów oferują plany taryfowe dostosowane do skali operacyjnej przedsiębiorstwa.

Jednak największe liczby pojawiają się po stronie korzyści. Korzystanie z systemu może powodować spadek kosztów użytkowanie samochodu służbowego nawet o 25 procent, co sprawia że jest to rozwiązanie opłacalne. A oszczędności mogą dotyczyć także innych materiałów eksploatacyjnych, takich jak olej silnikowy czy klocki hamulcowe.

Źródło: Tom Tom – Monitoring floty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here