Planowanie budżetu domowego to spore ułatwienie w organizacji własnej przestrzeni finansowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować odpływ środków z konta bankowego, odkładać odpowiednie kwoty na zaplanowane wydarzenia czy po prostu oszczędzać. Warto sporządzać tygodniowe i miesięczne zestawienia przychodów i rozchodów swojego gospodarstwa domowego, jak również sporządzić roczny plan finansowy. Nie wiesz jak zacząć? Bez obaw, przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku.
Krok 1 – podsumuj i wypisz wszystkie roczne wydatki
Każdego roku zdarzają się wydatki, które wymagają od nas wypłacenia dość sporej sumy jednorazowo. Do takich „rocznych kosztów” zaliczamy:
– ubezpieczenie samochodu,
– wymianę opon,
– przegląd samochodu,
– ubezpieczenie/ podatek za dom,
– wakacje – kolonie, wczasy,
– czesne na studia,
– podręczniki szkolne dla dzieci,
– ubezpieczenie na życie,
– remonty,
– prezenty świąteczne/ urodzinowe, itd.
Warto również „zostawić miejsce” na tzw. „fundusz nieprzewidzianych wydatków” lub „fundusz kryzysowy”, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.
Poświęć chwilę na odszukanie zeszłorocznych rachunków i zastanów się ile będziesz musiał zapłacić w nadchodzącym roku. Lepiej będzie, jeśli do kwoty z poprzedniego okresu dodasz ok. 10-15%, aby zostawić sobie „zapas pieniężny” w razie, gdyby usługa podrożała. Warto również przedyskutować ten temat z bliskimi, aby niczego nie pominąć.
Krok 2 – wypisz przewidywane przychody
Analogicznie do rozchodów, sporządź też listę planowanych przychodów, uwzględniając wszystkie podwyżki, premie, bonusy czy inne planowane możliwości zarobku. Pamiętaj, aby być rozsądnym w swoich szacunkach – w przypadku listy dochodów lepiej zaniżyć stawki, aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.
Krok 3 – sporządź czytelną tabelkę
Plan, który właśnie sporządzasz ma być pomocnym narzędziem przede wszystkim dla Ciebie i Twojej rodziny. Opracuj czytelny harmonogram, który będzie wykorzystywany przez wszystkich domowników. Oczywiście w tym względzie najlepiej sprawdza się „stara dobra tabelka”. Podziel ją na siedem kolumn: planowane przychody, planowane wydatki, termin realizacji zobowiązania, datę realizacji, wydaną kwotę, resztę oraz fundusz kryzysowy. Dzięki temu będziesz nie tylko pamiętał o zapłaceniu ciążących zobowiązań, ale także będziesz wiedział, kiedy i w jakiej kwocie zostały one opłacone (w razie problemów). Kolumna „reszta” pozwoli zwizualizować ile nam zostało (nadpłatę możemy odłożyć „do skarbonki”) lub ile musieliśmy dopłacić (czyli uświadamia nam poniesione straty). Z kolei „funduszy kryzysowy” pokazuje nam ilość odłożonych pieniędzy „na czarną godzinę”, ustal również stałe comiesięczne kwoty, które mają być wpłacane na jego poczet.
Krok 4 – trzymaj się postanowień
Pamiętaj – budowanie własnej przyszłości jest oparte na nawykach, które uda Ci się wypracować. Bezwzględnie trzymaj się planu i nie pozwalaj sobie na niekontrolowane „przecieki”. Edukacja finansowa jest bardzo ważna – rozmawiaj z członkami rodziny i ucz ich oszczędzać. Satysfakcja ze spełnienia swojej zachcianki, na którą odkładało się miesiącami jest ogromna!
Wpis powstał we współpracy z LoanMe