Wózki platformowe – dla sprawnego funkcjonowania magazynu

Magazyn to w wielu przedsiębiorstwach miejsce szczególne. Od sposobu jego zagospodarowania oraz organizacji pracy na jego terenie, zależy funkcjonowanie całego biznesu. Z tych powodów, wyposażając magazyn, należy zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów. Wśród nich znajduje się kwestia zakupu odpowiednich sprzętów służących zarówno do przechowywania gromadzonych towarów, jak i ich transportu, załadunku i rozładunku. Żaden magazyn nie może sprawnie funkcjonować bez odpowiednich urządzeń transportowych, stosowanych zarówno w transporcie na krótki, jak i długi dystans, w pionie oraz poziomie.

Wózki platformowe – najważniejsze informacje

Wózki platformowe to jedne z najczęściej spotykanych urządzeń transportowych, wykorzystywanych w wielu magazynach. Ich popularność wynika z dużej uniwersalności – wózki te nadają się do transportowania towarów różnych gabarytów oraz ciężarów. Występują w kilku podstawowych odmianach, różniących się zarówno podstawą platformy, jak i obecnością dodatkowych elementów konstrukcyjnych bądź mechanizmów.

Rozważając możliwość zakupu wózka platformowego, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych cech tych urządzeń. W zależności od naszych konkretnych potrzeb powinniśmy zdecydować się na zakup odmiennego typu wózka platformowego.

Głównym zadaniem wózków platformowych jest szybki transport towarów w obrębie tego samego magazynu lub pomiędzy różnymi halami magazynowymi. Większość wózków platformowych poruszana jest za pomocą pracy ludzkich mięśni. Niektóre mają natomiast własny mechanizm napędowy, usprawniający transport przedmiotów ciężkich.

Konstrukcja przeciętnego wózka platformowego jest dość prosta i obejmuje trzy główne elementy: płaską platformę transportową, ramę oraz koła. Niekiedy w wózkach platformowych spotykamy także specjalne dyszle lub rączki przeznaczone do pchania wózka. Poszczególne modele mogą się także różnić ilością burt otaczających platformę.

Wózki platformowe – najczęściej spotykane rodzaje

Wózki platformowe, jak wszystkie inne wózki transportowe, występują w kilku odmianach, dostosowanych do specyficznych potrzeb osób chcących z nich korzystać. Przede wszystkim wyróżnić należy trzy główne rodzaje:

  • Wózek platformowy burtowy – to najbardziej podstawowa wersja wózka platformowego. W jego konstrukcji najważniejszymi elementami są burty, których ilość może być różna. Jeśli planujemy przewozić dużą ilość towarów niedużych gabarytów lub towarów układanych warstwowo; w takim wypadku, warto zdecydować się na wózek z większą ilością burt, stanowiących skuteczne zabezpieczenie na czas transportu (strona główna magazynuj.pl pozwala na przeglądanie tego typu wózków platformowych). W przypadku towarów stabilnych i dużych – wystarczy wózek z jedną lub dwoma burtami.
  • Wózek platformowy osiatkowany – to kolejna wersja tego urządzenia. W miejscach burt znajdują się siatki, które stanowią dokładniejsze zabezpieczenie przed destabilizację przewożonych towarów. Wózki takie sprawdzają się przede wszystkim w transporcie tak zwanej „drobnicy”.
  • Wózek platformowy nożycowy – to wózek o stosunkowo nietypowej konstrukcji. Pełni on funkcję zarówno transportera, jak i podnośnika. Dzięki temu, mamy możliwość unoszenia transportowanych towarów na wysokość nawet półtora metra. Jest to jedyny typ wózka platformowego, który umożliwia transport nie tylko w poziomie, ale i pionie. Szczególnie chętnie korzystają z niego ci magazynierzy, którzy będą transportować przedmioty ciężkie, ale niedużych gabarytów, składowane na niewysokich regałach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here