Choć istotą kredytu i pożyczki jest zaciągnięcie długu, zakres obu pojęć jest zupełnie inny. W artykule omówimy podstawowe różnice pomiędzy nimi. Podpowiemy również, w jakich sytuacjach lepiej zaciągnąć kredyt, a w jakich pożyczkę.

Kredyt i pożyczka często bywają postrzegane w ten sam sposób. Oba produkty służą bowiem sfinansowaniu własnych wydatków pożyczonymi pieniędzmi. W tym momencie warto wspomnieć o pierwszej, bardzo ważnej różnicy pomiędzy nimi.

Zgodnie z Art. 5 Prawa bankowego kredytu może udzielić wyłącznie bank.

Pożyczkę możesz zaciągnąć w banku, pozabankowej instytucji finansowej lub od osoby prywatnej.

Kredyt a pożyczka – zapisy umowy

Prawo bankowe precyzyjnie definiuje również kształt umowy kredytowej. Dokument powinien mieć formę pisemną i zawierać wymienione w ustawie elementy. Należą do nich m.in.: dane poszczególnych stron umowy, kwota i waluta kredytu, cel finansowania, zasady i termin spłaty kredytu oraz wysokość oprocentowania.

Zapisy umowy pożyczkowej mogą być kształtowane w dowolny sposób. W przypadku pożyczek na niższe kwoty (zazwyczaj do 500 zł), umowa nie musi być zawarta na piśmie.

Zaciągnięcie pożyczki może, ale wcale nie musi wiązać się z koniecznością pokrycia dodatkowych opłat.

Na co kredyt a na co pożyczka?

Wnioskując o kredyt, musisz jasno sprecyzować jego cel. Przedmiotem umowy może być np. zakup pojazdu (kredyt samochodowy), kupno działki (kredyt hipoteczny), czy sfinansowanie edukacji (kredyt studencki).

Zaciągając pożyczkę nie masz obowiązku informowania pożyczkodawcy na co przeznaczysz otrzymane środki.

Co ważne, pieniądze z kredytu mogą zostać wypłacone wyłącznie w formie bezgotówkowej. W przypadku pożyczki wypłata może zostać zrealizowana również gotówką.

Odmienne procedury badania zdolności kredytowej

Zaciągnięciu kredytu towarzyszy z reguły skomplikowana procedura badania zdolności kredytowej. Aby pożyczyć pieniądze, niezbędne jest dostarczenie zaświadczeń o zatrudnieniu i wysokości dochodów, wyciągów z konta bankowego oraz – w zależności od rodzaju kredytu – dodatkowych dokumentów.

W przypadku pożyczki lista niezbędnych dokumentów i formalności jest ograniczona do minimum. Oczekiwanie na decyzję pożyczkodawcy trwa z reguły stosunkowo krótko, a procedura badania zdolności kredytowej jest uproszczona. Aby zaciągnąć pożyczkę często wystarczy jedynie komputer z dostępem do internetu, a wizyta w oddziale banku nie jest niezbędna.

Kiedy kredyt a kiedy pożyczka?

Jeśli chcesz pożyczyć pieniądze na zakup mieszkania, samochodu lub konsolidację długów, sięgnij po kredyt. Zaciągając kredyt celowy (hipoteczny, samochodowy lub konsolidacyjny) możesz liczyć na wyjątkowo atrakcyjne warunki finansowania.

Kredyt sprawdzi się także wtedy, kiedy potrzebujesz pożyczyć stosunkowo wysoką kwotę. Maksymalne kwoty kredytów są zdecydowanie wyższe niż kwoty pożyczek.

Pożyczka okaże się strzałem w dziesiątkę, jeśli pieniądze potrzebne są „na już”, a najlepiej na wczoraj. Będzie idealnym wyborem jeśli chcesz ograniczyć formalności do minimum i pożyczyć pieniądze przez Internet. Jest to wygodne i komfortowe rozwiązanie.

Dobrym przykładem pożyczki z minimalną ilością formalności oraz niskim oprocentowaniem jest Pożyczka nr 1, oferowana przez Toyota Bank.

Maksymalna kwota pożyczki wynosi 80 000 zł, a okres spłaty – od 12 do 60 miesięcy.

Co ważne, zaciągając Pożyczkę nr 1 nie zapłacisz opłaty przygotowawczej, a cały proces przeprowadzisz bez konieczności wizyty w banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here