Porzeczka to jeden z najpopularniejszych krzewów jagodowych, który bez problemu może zostać posadzony na przydomowym ogródku. Zawiera ona wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów, jednak znalezienie obecnie porzeczek na bazarach i w sklepach graniczy praktycznie z cudem. Jak zatem powinna wyglądać uprawa porzeczki?

Czarna, czerwona, a może biała?

Na rynku dostępne są trzy odmiany porzeczki, a mianowicie czarna, czerwona oraz biała. Największą popularnością cieszy się porzeczka czarna, ponieważ nadaje się idealnie do przygotowywania przetworów, a także do bezpośredniego spożycia. Porzeczki czarne zaczynają kwitnąć już w połowie maja, a owoce nadają się do zbioru w lipcu. Jeśli chodzi natomiast o porzeczkę czerwoną i białą, to dojrzałe owoce można zbierać dopiero w sierpniu.

Jak i kiedy sadzić porzeczki?

W sklepach zajmujących się sprzedażą krzewów porzeczki najczęściej można zakupić z odsłoniętymi korzeniami, choć czasem dostępne są również te doniczkowe, które mogą być sadzone praktycznie przez cały sezon. Z kolei, jeśli chodzi o krzewy z odsłoniętymi korzeniami, to można je sadzić jesienią lub wiosną, pamiętając jednak o tym, iż najlepszy czas to przełom października i listopada, przed pierwszymi mrozami. Porzeczki czerwone oraz białe należy sadzić w rzędzie co 1 m, pozostawiając pomiędzy rzędami 1,5 m odstęp. Jeśli chodzi natomiast o czarną porzeczkę, to należy ją sadzić w rzędzie co 1,2 m, pozostawiając odstęp pomiędzy rzędami szerokości ok. 1,8 m.

Wymagania porzeczek, czyli gleba i stanowisko.

Gleba, w której sadzi się porzeczki, powinna być przede wszystkim żyzna oraz przepuszczalna, choć warto wiedzieć o tym, iż może ona bez problemu rosnąć na praktycznie każdym podłożu. Przed posadzeniem krzewów ziemię warto nawieźć ziemią kompostową lub obornikiem, pamiętając o tym, aby odczyn gleby wynosił od 6 do 6,5. Aby wokół krzaczków nie wyrastały chwasty, ziemię warto ściółkować. Z kolei, jeśli chodzi o stanowisko, to porzeczki najlepiej sadzić w miejscu słonecznym oraz osłoniętym od wiatrów.

Jak należy pielęgnować porzeczki?

Przez 3-4 lata od momentu posadzenia porzeczek nie należy ich przycinać, chyba że zaczynają pojawiać się krzyżujące się pędy. Dopiero po upływie podanego powyżej okresu można zacząć nieznacznie podcinać krzewy. Młode porzeczki należy podlewać regularnie (w szczególności podczas upałów), aby jak najlepiej rosły. Pomimo tego, iż porzeczka jest odporna na wysoki mróz, to w przypadku młodych roślin należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć na zimę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here