Oszczędzanie wielu Polakom kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami. Tymczasem dzięki rezygnacji z niektórych wydatków, ograniczeniu niektórych kosztów czy zamianie nawyków można uzyskać konkretne oszczędności, które można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.

Regularne wydatki wcale nie takie konieczne
Przegląd wydatków warto rozpocząć od wydatków, które ponoszone są regularnie. Energia elektryczna, prąd czy abonament za Internet i telewizję to pozycje, które najczęściej pojawiają się w domowych budżetach jako wydatki dość mocno obciążające budżet. Warto porównać ceny, jakie oferują inni dostawcy energii czy gazu, aby wybrać usługodawcę tańszego. W przypadku abonamentu za komórkę czy Internet warto również porównać ceny z innymi operatorami, ale również warto się przyjrzeć całemu pakietowi, aby zrezygnować z usług, z których korzysta się dość rzadko lub wcale.

Wydatki żywnościowe i odzieżowe
Najważniejsza pozycja w budżetach wielu polskich rodzin są wydatki ponoszone na zakup żywności, chemii gospodarczej oraz odzieży i obuwia. Markety kuszą klientów wieloma promocjami, dlatego na zakupy należy chodzić jedynie z dokładnym planem, aby kupić jedynie potrzebne produkty. Kolejny sposób na oszczędzanie to porównanie kosztów jednostkowych – choć markety promują duże opakowania, to nie zawsze są one korzystne cenowo dla nabywcy. Zakup dużego opakowania może również oznaczać, że znaczna część produktu zdoła się zepsuć przed ukończeniem terminu przydatności do spożycia w przypadku produktów żywnościowych. Takie niebezpieczeństwo nie istnieje w przypadku chemii gospodarczej. Z kolei odzież i obuwie warto kupować w czasie wyprzedaży oraz poza sezonem. Pozwoli to na oszczędności rzędu 30-50%.

Obiad z domu
Bardzo wielu pracowników korzysta z obiadów, które kupuje w ramach cateringu, bardzo często w ten sam sposób nabywane są inne produkty żywnościowe, jak np. śniadania czy słodkie przekąski. Wystarczy jednak przygotować sobie odpowiedni posiłek w domu, aby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here