Mieszkając za granicą może Ci się zdarzyć, że będziesz musiał wysłać przelew zagraniczny. Operacje związane z przesyłaniem pieniędzy zawsze należy wykonywać ostrożnie, dlatego warto poznać wszystkie terminy jakie się z nimi wiążą. Co może Cię zaskoczyć podczas przelewania środków za granicę?

SEPA/SWIFT

Są to dwa typy przelewu zagranicznego, które możesz wybrać, jeśli zamierzasz przesłać międzynarodowo pieniądze. Bardziej popularny i częściej wybierany jest przelew SEPA, ponieważ jest tańszy i łatwiejszy. Koszt takiej operacji nie przekracza zazwyczaj 10 złotych. Jednak jest pewien haczyk – ten typ przelewu możesz wykorzystać tylko wtedy, kiedy pieniądze zamierzasz wysłać w euro i to jedynie do krajów Unii Europejskiej bądź do Islandii, Liechtensteinu, Norwegii albo Szwajcarii. SWIFT jest natomiast droższym typem przelewu, jednak wybierany jest wtedy, kiedy pieniądze mają wyjść poza strefę płatności w Euro. Wówczas pieniądze przechodzą przez kilka banków, z których każdy pobiera pewną prowizję. Koszt takiego przelewu może wynieść natomiast nawet do 300 złotych.

IBAN oraz BIC

Te dwa pojęcia są bardzo ważne, ponieważ kody te zapewnią, że pieniądze trafią dokładnie do tego odbiorcy, do którego są wysyłane. IBAN to kod kraju, do którego ma zostać dostarczona kwota. W Polsce jest to PL i należy poprzedzić nim numer konta odbiorcy. Ważne jest, aby po kodzie IBAN nie było spacji. BIC jest to natomiast kod banku, gdzie odbiorca posiada swoje konto. Składa się z ośmiu bądź jedenastu znaków. Można go poznać również pod nazwą kod SWIFT.

OUR, SHA i BEN

Nie, to nie zaklęcie, choć brzmi jak czarna magia. Pojęcia te są bardzo ważne, szczególnie przy przelewach typu SWIFT. Chodzi bowiem o to, kto zapłaci koszty, które zostaną poniesione podczas operacji. Jeżeli wybierzesz opcję OUR to znaczy, że decydujesz się na to, aby samodzielnie ponieść wszystkie koszty związane z przesyłaniem danej kwoty pieniędzy. Tylko wtedy możesz mieć jednak pewność, że pieniądze dotrą do odbiorcy w nienaruszonym stanie, czyli dostanie on dokładnie tyle ile mu wysyłasz, bez ubytków. BEN to wybór, który wiąże się z tym, że koszty przelewu ponosi zarówno odbiorca jak i nadawca. Osoba zlecająca przelew płaci jedynie kwotę, jaką jest opłata prowizji w swoim banku. Beneficjent płaci natomiast wszelkie inne, naliczone opłaty – z banków pośredniczących oraz instytucji, w której on sam posiada konto. Wówczas kwota przelewu zostaje pomniejszona o te właśnie koszty. Ostatnia opcja, czyli BEN to całkowite obciążenie odbiorcy przelewu. W tym przypadku kwota przesłana na jego konto również zostaje uszczuplona o wysokość opłat naliczonych za przelew.

Firmy pośredniczące w przelewach

Nie warto się stresować, najlepiej jest zatem zlecić operację przelewu firmie, która się w tym specjalizuje. Zlecenie im dyspozycji przelewu jest wygodne, szybkie i bezpieczne a przy tym nie kosztuje wcale wiele. Mało tego, sprawdź – może uda ci się zaoszczędzić. Firma Easysend posiada również program poleceń, dzięki któremu możesz nawet zarobić (sprawdź przelewy zagraniczne w Easysend).

Przelewy są poważną operacją, dlatego zanim się do nich zabierzesz – dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze. Jeden mały błąd może narazić Cię na poważne straty finansowe. Warto wziąć pod uwagę skorzystanie z pomocy firm, które pośredniczą w przelewach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here