Posiadanie działalności gospodarczej jest nieodłącznie związane z prowadzeniem własnej księgowości. Zazwyczaj kwestia ta spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy. Według wielu najwięcej problemów wiąże się właśnie z rozliczaniem podatku VAT.
Początki
Zanim zaczniemy zamartwiać się rozliczaniem podatku warto sprawdzić, czy nasz biznes nie jest zwolniony z VAT. Możliwość ta obejmuje podmioty, których opodatkowana sprzedaż nie przekroczyła w poprzednim roku 200 000 zł netto. Jest to także rozwiązanie, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność, gdy według przewidywań ich przychód po pierwszym roku również nie przekroczy wspominanej już kwoty.
Jak się rozliczać?
Na początku musimy wybrać odpowiednią stawkę VAT. Zależy ona od rodzaju towarów i usług jakie oferujemy. Dokładny opis stawek znajdziemy w ustawie o VAT. Mogą one wynosić:
– 4% – obejmuje ona głównie osoby pracujące w zawodzie taksówkarza,
– 5% – dotyczy między innymi: orzechów laskowych i włoskich, zwierząt żywych i produktów odzwierzęcych oraz książek drukowanych,
– 8% – można ją zastosować między innymi w przypadku usług budowlanych ,
– 23% – najbardziej popularna stawka VAT.
Głównym dokumentem uprawniającym nas do rozliczenia podatku VAT jest oczywiście faktura. Jest ona niezbędna podczas każdej transakcji kupna – sprzedaży. Zawiera ona datę wystawienia, dane podatnika i nabywcy, numer identyfikacji podatkowej, informacje o rodzaju towaru oraz cenę. Każdy przedsiębiorca jest również zobowiązany do prowadzenia ewidencji podatkowej. By ułatwić księgowości rozliczenia finansowe warto skorzystać z narzędzi jakie znajdziemy na stronie sage.com.pl. Dodatkowo możemy liczyć na całkowicie bezpłatny dostęp do portalu wiedzy oraz webnariów, gdzie zdobędziemy niezbędne do pracy informacje.
Plusy
Bycie VATowcem może być niezwykle opłacalne. Dzięki temu możemy bez problemów formalnych współpracować z innymi płatnikami VAT. Możliwe jest również odliczenie podatku związanego z towarami zakupionymi na potrzeby firmy. Rejestracja VAT pomaga też w przypadku sprzedaży usług poza granice kraju.