Powodzenie wyjazdu do Niemiec, w roli opiekunki osób w podeszłym wieku, zależy w dużej mierze od tego, jaka agencja zatrudnienia go organizuje. Dlatego tak ważne jest, by przed podpisaniem umowy sprawdzić kilka niezbędnych informacji na jej temat i upewnić się, że jest ona godna zaufania. Na co należy zwracać uwagę przed podjęciem decyzji o wyjeździe?

Opieka nad osobami starszymi – Niemcy. Niezbędne uprawnienia agencji

Agencja zatrudnienia powinna móc okazać certyfikat, poświadczający, że jest ona rzetelna i można bez obaw nawiązać z nią współpracę. Posiadanie go, jest dla firmy równoznaczne z otrzymaniem wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Dodatkowo, można też wejść na portal Krajowego Rejestru Sądowego i jeszcze w ten sposób sprawdzić wybraną agencję, zatrudniającą osoby, których specjalnością jest opieka nad osobami starszymi. Niemcy to kraj, gdzie wiele zaufanych agencji kieruje opiekunki – znalezienie odpowiedniej nie powinno być zbyt trudne, trzeba jednak poświęcić na to trochę czasu.

Kwestia ubezpieczenia

Kompetentna firma powinna zadbać o to, by zatrudniane przez nią osoby otrzymały formularz A1, poświadczony przez ZUS. Pełni on rolę zaświadczenia, że dana osoba podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce, chociaż wykonuje swoje obowiązki za granicą. Przy okazji, należy się też upewnić, czy agencja odprowadza obowiązkowe składki ZUS. Opiekunka musi również dostać kartę EKUZ, wydawaną przez NFZ osobom pracującym w krajach należących do wspólnoty Unii Europejskiej lub EFTA. Dzięki niej, opiekunka może korzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych bez konieczności pokrywania ich kosztów.

Dodatkowe opłaty

Zanim dojdzie do podpisania umowy, należy się upewnić, za co opiekunka będzie musiała płacić na miejscu. Najlepiej, kiedy agencja umożliwia bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie u niemieckiego podopiecznego. Dzięki temu, zleceniobiorca nie musi ponosić dodatkowych kosztów ani szukać miejsca do spania na własną rękę i może bez przeszkód świadczyć swoją usługę, jaką jest opieka nad osobami starszymi. Niemcy to kraj, gdzie wielu seniorów umożliwia takie rozwiązanie.

Pomoc ze strony agencji

Nigdy nie wiadomo, czy podczas pobytu opiekunka nie będzie potrzebować pomocy lub porady kogoś bardziej doświadczonego. Z tego powodu, lepiej wybierać agencje, które dbają o zatrudniane przez siebie osoby nawet wtedy, gdy te znajdują się już poza granicami kraju. Firma powinna postarać się o to, by na miejscu czekał na zleceniobiorcę koordynator, znający język polski, który udzieli wsparcia i pomoże w rozwiązywaniu problemów.

Opinie o agencji

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe z daną agencją, warto jeszcze przeczytać, jakie informacje na jej temat można znaleźć w sieci lub zapytać znajomych, którzy kiedyś z nią współpracowali. Jeśli na stronie internetowej są podane referencje wystawiane przez jej klientów lub opiekunów, one również będą stanowiły poświadczenie, że firma dba o jakość podejmowanej współpracy i można jej w pełni zaufać.

Dokładne sprawdzenie agencji zatrudnienia i warunków, jakie oferuje, jest niezwykle ważne, by móc jak najpełniej skorzystać na wyjeździe do pracy.  Na stronie http://www.eurocare.com.pl/ są podane bardziej szczegółowe informacje dotyczące ofert zatrudnienia w Niemczech i opiekowania się seniorami. Osoby zainteresowane tym tematem, mogą się stamtąd dowiedzieć, w jaki sposób przebiega rekrutacja na stanowisko opiekunki oraz jakie kwalifikacje są wymagane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here