To pytanie zadaje sobie każdy, kto myśli o stworzenie własnego portfela. Jednak zanim zaczniemy inwestować, warto zastanowić się nad kilkoma, podstawowymi kwestiami. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że inwestujemy mądrze.

Jak wybrać fundusz inwestycyjny? Wiele czynników determinuje ten wybór. To kwestia zarówno naszych własnych celów, jak i akceptacja dla ryzyka. Tak, to prawda. Musimy ustalić sobie limit tego, jak wiele jesteśmy w stanie zaryzykować w imię zdobycia zakładanego i pożądanego zysku.

Kolejną rzeczą jest horyzont inwestycyjny. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje, warto ustalić, jak długo zamierzamy czekać na wymarzone zyski. Nasza inwestycja musi mieć określony koniec i początek, w przeciwnym razie nigdy nie będziemy pewni co do następnej, być może najważniejszej sprawy.

 Oczekiwana stopa zwrotu

Ta sprawa to zakładana stopa zwrotu. Musimy wiedzieć, ile chcemy zarobić na inwestycji oraz jak już było to wspomniane, w jakim czasie. Czy potrzebujemy pieniędzy w przyszłym roku, żeby wyremontować łazienkę? A może odkładamy na nowy dom, którego budowę zaczniemy dopiero za dekadę?

Płynność. Często początkujący inwestorzy nie zwracają na to uwagi, tymczasem sprawa ma kapitalne znaczenie. Właśnie od płynności instrumentu zależy za jaką cenę go sprzedamy. Za instrumenty o największej płynności uważa się akcje dużych spółek, papiery skarbowe oraz waluty. Warto więc zwrócić uwagę, w co inwestuje fundusz, który mamy na oku. Informacje na ten temat można znaleźć na przykład w Karcie funduszu, dokumencie, którym dysponuje każdy fundusz.

 Majątek a wielkość inwestycji

Przedostatnią rzeczą, na którą inwestor powinien zwrócić uwagę jest kwestia wielkości inwestycji wobec całego naszego majątku. Musimy być tego świadomi i z góry określić, jak ten stosunek ma wyglądać. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybierać potencjalny fundusz inwestycyjny.

Inwestor musi też szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie o poziom własnej wiedzy i doświadczenia na rynku kapitałowym. To nie odpowiedź na ważnym egzaminie, tylko przed samym sobą – musi więc być absolutnie szczera. Jeśli uważamy, że nasze doświadczenie jest niewielkie, a wiedza bardzo powierzchowna, to lepiej być ostrożnym. Po pierwsze, założyć sobie powolne, ale systematyczne zdobywanie wiedzy o funkcjonowaniu rynku, spółek, giełdy… Tymczasem, inwestując najpierw niewielkie kwoty, można skorzystać na przykład z portfeli modelowych, które znajdują się na Platformie Funduszy F-Trust SA, jednej z największych firm dystrybucyjnych w Polce.

W tym samym miejscu inwestorzy znajdą również komentarze i wiele przydatnych informacji, które uczynią ich inwestycje bezpieczniejszymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here