Każdy z nas, kto ma nadwyżki finansowe zastanawia się jak je lokować. Myślimy, które z inwestycji przyniosą upragniony zysk, a w których narazimy się na stratę i niepotrzebny stres.

To jak lokujemy pieniądze, zależy głównie od stopnia ryzyka, jakie jesteśmy w stanie podjąć oraz od naszego wieku. Młodzi inwestorzy, którzy mają jeszcze przed sobą wiele lat na ewentualne odrobienie strat, częściej są zainteresowania lokatą nadwyżek pieniężnych w bardziej ryzykowne aktywa takie jak na przykład akcje spółek giełdowych. Starsi chętniej decydują się na mniejsze szaleństwo inwestycyjne, do których między innymi należy lokata terminowa.

Zakładając depozyt bankowy, musimy się najpierw zastanowić jaki wybrać – dzienny, miesięczny, kwartalny, a może roczny. Generalnie zasada jest taka, że im dłuższy jest okres lokaty, tym wyższe odsetki. Jednak w ciągu roku banki mogą podnieść stopy procentowe i tym samym proponować swoim klientom korzystniejsze warunki deponowania oszczędności, ale niestety nie będą nas one dotyczyć, ponieważ nasza kilkuletnia umowa została zawarta na starych warunkach. Kolejny minus wieloletniej lokaty jest taki, że mamy zamrożone pieniądze na rok, a nawet na dwa czy trzy lata, ponieważ większość banków przy przedterminowym zerwaniu lokaty nie wypłaca odsetek, czyli wyciągamy z banku dokładnie to, co w nim zdeponowaliśmy, a dokładniej rzecz biorąc to, co zdeponowaliśmy minus inflacja.

W tym miejscu pojawia się kolejne słowo klucz – inflacja. Należy wybierać lokaty, których oprocentowanie jest wyższe niż inflacja. W przeciwnym wypadku będziemy stratni. Nie ma sensu zakładanie depozytów poniżej tej wartości, ponieważ mamy zamrożone środki na niekorzystnych warunkach i nie mamy do nich szybkiego dostępu.

Eksperci twierdzą, że zawsze warto część nadwyżek finansowych przechowywać w formie lokat. Przed zawarciem umowy z bankiem trzeba dokładnie przemyśleć jak długi ma być okres zdeponowania pieniędzy w banku. Jeśli mamy wystarczająco dużo środków, warto podzielić je na kilka różnych lokat. Zanim wybierzemy bank należy zapoznać się z całą ofertą na rynku i wybrać jak najlepszą. Przy wysokich stopach procentowych, znacznie odbiegających od rynkowych, należy się dodatkowo zastanowić, czy bank, który ma taką ofertę jest wiarygodny.

https://www.biznes.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here