Wielogodzinne pokonywanie maratonów czy biegów ultra wymaga od nas nie tylko dobrego przygotowania kondycyjnego, ale i sporej samowystarczalności na trasie. Nie chodzi tutaj o to, że podczas biegu pogoda może ulec zmianie i zawsze powinniśmy mieć ze sobą coś na przebranie, ale najważniejszy jest zapas wody oraz przekąsek, które będą paliwem dla naszego organizmu. Tutaj wkraczają plecaki lub kamizelki biegowe, które znacząco różnią się od tradycyjnych plecaków. Jaki sprzęt będzie jednak lepszy?
Plecak czy kamizelka biegowa?
Większość plecaków, które są dostępne obecnie na rynku wśród wiodących modeli to właśnie kamizelki. Plecaki do biegania mają główną komorę, do której przytwierdzone są szelki opierające się na ramionach, a sam plecak – na plecach. Początkowo biegacze używali wyłącznie plecaków do biegania. Były one pojemne, a jednocześnie pozwalały przenosić sporą ilość rzeczy na długich dystansach. Miały one jednak pewne minusy – dość luźno przylegały do ciała, przez co utrudniały szybszy bieg.
Właśnie przez to swoją popularność zyskały kamizelki. Charakteryzują się one tym, że ich konstrukcja w całości przylega do ciała, a z przodu znajduje się większa powierzchnia materiału, która zapobiega bujaniu się komory głównej na boki. Tylna część może występować w różnych pojemnościach, a także różnić się umiejscowieniem. Bardzo często możemy spotkać się również z umieszczeniem tylnej części kamizelki bliżej obręczy barkowej. Dzięki temu odciążony jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jest to spore ułatwienie dla naszego ciała – szczególnie w górach.
To, czy wybierzemy kamizelkę czy plecak, zależy jednak wyłącznie od naszych preferencji.
Plecak do biegania – poznaj jego najważniejsze parametry
Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych modeli plecaków do biegania. Różnią się one od siebie pojemnością, a także sposobem zapięcia. Przy zakupie odpowiedniego sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- im lżejszy plecak, tym lepiej,
- sprzęt musi dobrze przylegać do ciała,
- plecak powinien mieć miejsce na bukłak typu camelbak,
- powinien mieć on miejsce na soft flaski,
- musi mieć wygodny dostęp do kieszeni oraz łatwo dostępną kieszeń na telefon,
- powinien mieć mocowanie na lampkę LED,
- gwizdek ratunkowy w pasie piersiowym,
- mocowanie na kije trekkingowe.
Przeglądając plecaki do biegania znajdziemy całe spektrum możliwości, które zależy wyłącznie od naszych potrzeb, a także możliwości finansowych.
Bukłak czy soft flask? Wybierz mądrze
Bukłak to specjalny pojemnik z tworzywa sztucznego, który służy do przenoszenia napojów. Soft flaski to natomiast tzw. miękkie bidony. Zwyczajowa pojemność bukłaków wynosi od 1 do 3 litrów, soft flasków natomiast nie przekracza 600 ml. Największa zaletą soft flasków jest ich niska waga oraz to, że po opróżnieniu zajmują naprawdę niewiele miejsca – zmieszczą się nawet do kieszeni!
Co jednak powinien mieć plecak do biegania? Najlepiej jedno i drugie! Jest to wyłącznie indywidualna kwestia, ale jeżeli mamy do wyboru dobre opcje dodatkowe, zdecydowanie warto z nich skorzystać.