Piecyki gazowe – dla bezpiecznego i ciepłego mieszkania

0
1031

Piecyki gazowe są często wykorzystywane w polskich mieszkaniach i domach. Wybieramy zarówno piecyki jedno- jak i dwu-funkcyjne. Różnica pomiędzy nimi jest dość prosta – pierwszy służy do zasilania ogrzewania centralnego w naszym miejscu zamieszkania. Piecyki dwufunkcyjne pozwalają ponadto na ogrzanie wody użytkowej, używanej na co dzień w kuchni i łazience. Poniżej podpowiadamy – jaki rodzaj piecyka wybrać oraz na jakie parametry zwrócić uwagę przeglądając dostępne.

Piecyki gazowe – przed wizytą w sklepie

Piecyki gazowe to dość skomplikowane urządzenia występujące w wielu wersjach. Pierwszym i podstawowym podziałem jest sposób montażu – według którego piecyki można podzielić na stojące oraz wiszące. Oczywiście, wybór zależy między innymi od naszych warunków lokalowych – czyli od ilości wolnej przestrzeni na ścianie lub podłodze, a także możliwości wpasowania piecyka w otoczenie. Najkorzystniejszym rozwiązanie jest, gdy posiadamy osobne pomieszczenie, w którym piecyk można zostać zamontowany.

Sposób konstrukcji komory spalania i pobierania/odprowadzania powietrza również ma znaczenie. Znajdziemy więc kotły z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Czym się różnią? Pierwsze to urządzenia pobierające tlen z pomieszczenia, w którym się znajdują. Można je stosować wyłącznie, gdy dane pomieszczenie jest dobrze wentylowane. Drugie natomiast pobierają go z zewnątrz – co wymaga zastosowania specjalnej instalacji przewodzącej.

Sposób działania pozwala nam na wybór piecyków tradycyjnych, kondensacyjnych, pulsacyjnych lub z możliwością pracy w tzw. kaskadzie. Kotły tradycyjne oraz kondensacyjne są pod tym względem dość podobne – z tą różnicą, że kondensacyjne zużywają mniej paliwa (znajdziesz je między innymi pod adresem: https://protor.pl/), gdyż odzyskują znaczną część produkowanych spalin.

Kotły pulsacyjne nie posiadają natomiast zwykłego palnika, ale komorę spalania, do której doprowadza się mieszankę gazu i powietrza. Kotły kaskadowe to natomiast połączone z sobą kotły, w celu zwiększenia ich sumarycznej mocy.

Sterowanie pracą kotła – dla wygody użytkowania

Sposób sterowania kotłem jest niezwykle ważny, zwłaszcza jeśli jego pracę regulować będą różne osoby – na przykład wszyscy domownicy. Pod tym kątem wyróżniamy piecyki z automatyką oraz bez automatyki. Automatyka jest niezwykle pomocna w sterowaniu pracą kotła, a zwłaszcza – w dostosowaniu warunków jego działania do naszego zapotrzebowania na ciepło.

Jeśli zależy ci na wygodnym sterowaniu – wówczas warto zapytać doradcy klienta lub montażysty, czy do danego piecyka można dodać urządzenie sterujące. Pozwala nam ono na sterowanie pracą kotła na odległość – za pomocą specjalnych urządzeń mobilnych lub aplikacji. Rozwiązanie to jest wybierane między innymi przez osoby, którym zależy na wygenerowaniu oszczędności.

Najważniejsza w każdym piecyku – moc

To oczywiście sprawa podstawowa, dlatego warto omówić ją na samym końcu. Im większa moc grzewcza danego urządzenia, tym więcej będzie wytwarzać energii cieplnej. Warto wybierać urządzenia dostosowane do rozmiaru i kubatury naszego domostwa – pozwoli nam to wygenerować oszczędności oraz zachować urządzenie w dobrej kondycji przez wiele lat.

W typowym domu jednorodzinnym korzysta się z piecyków jednofunkcyjnych o mocy od 15 do nawet 24 kW, oraz 17-27 kW w przypadku urządzeń dwufunkcyjnych. Dobrej jakości kocioł dwufunkcyjny może podgrzewać wodę nawet z prędkością 12 litrów na minutę. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here