Paleta to sprzęt, który jest używany w wielu sytuacjach. Przede wszystkim w logistyce, zarówno tej małej, kiedy towar przewożony jest w obrębie jednego budynku, jak również tam, gdzie wymaga przetransportowania na odległość tysiąca kilometrów. Palety używane są w różnych typach transportu i wszędzie stanowią one niezbędne wyposażenie, bez którego transport nie tylko byłby utrudniony, ale wręcz niemożliwy. Palety bowiem, poza tym, że stanowią wsparcie dla transportowanych rzeczy, to służą także zachowaniu porządku w pomieszczeniach i w środkach transportu. Wymiary palet są bowiem unormowane przepisami, a najczęściej stosowanym systemem jest system EUR, od którego palety wzięły swoją potoczną nazwę, czyli euro.

Na rynku przeważają wciąż palety zrobione z drewna, ale coraz częściej spotyka się nowoczesne palety z tworzyw sztucznych. Takie palety pod wieloma względami są o wiele bardziej praktyczne od drewnianych, a w niejednej sytuacji są jedynymi możliwymi do użycia.

Paleta z tworzywa sztucznego a paleta drewniana

Paleta wykonana z tworzywa sztucznego, popularnie zwanego plastikiem, ma kilka cech, których nie będzie mieć paleta drewniana. Przede wszystkim można wpływać na jej wagę i w razie potrzeby ograniczyć poprzez zastosowanie ażurowych blatów. Paleta drewniana zawsze będzie mieć taką samą wagę. Mało tego, palety z drewna mogą swoją wagę zwiększyć poprzez nasiąknięcie wodą lub innym płynem, podczas gdy palety z plastiku zawsze ważą tyle samo. To ważne, gdyż palety często są narażone na działanie wody, choćby w postaci deszczu. Tym samym, paleta z tworzywa sztucznego może przechowywana na otwartej przestrzeni bez obawy o zamoknięcie, co jest również tańsze i bardziej praktyczne.

Inną zaletą palet z tworzywa sztucznego, której nie posiadają palety z drewna, jest odporność na gnicie, pleśnienie czy inne podobne procesy. Nie ma więc zagrożenia, że niepożądane zjawiska przeniosą się z palet na żywność, która jest często przechowywana i transportowana na paletach. Koniec końców, palety z plastiku można myć i dezynfekować.

Oferta palet plastikowych na polskim rynku

Palety wykonane z tworzyw sztucznych – https://www.schoellerallibert.com/pl/products/plastic-pallets/ szybko zdobywają popularność na rynku i rośnie ich dostępność. Na polskim rynku działa niejeden dobry i sprawdzony producent palet z plastiku oferujący nowoczesne palety różnego zastosowania. Dostępne na rynku palety z plastiku oferowane są w różnych rozmiarach systemu euro oraz w różnych kolorach. Ponadto mogą się one różnić cechami istotnymi dla branży logistycznej, czyli liczbą wsporników, płóz czy innymi parametrami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here