Złoto jest cennym kruszcem, na którym można sporo zarobić. Trzeba jednak wiedzieć, jak i kiedy inwestować, by osiągnąć wysokie stopy zwrotu. Istotną rolę odgrywa jego kurs, dlatego warto poznać czynniki determinujące spadek lub wzrost wartości kruszcu.

Złoto stanowi metal szlachetny, który doskonale sprawdza się w okresie kryzysów finansowych. Dlatego eksperci zalecają, by 5-15 proc. majątku stanowiło właśnie złoto. Decydując się na tego rodzaju inwestycję, warto wziąć pod uwagę jego kurs. To od jego wahań zależeć będzie możliwy do wypracowania zysk.

Kurs złota decyduje o zyskach z inwestycji

Motto każdej zyskownej inwestycji brzmi: „taniej kupić, drożej sprzedać”. Podobnie jest ze złotem – chcąc zyskać na jego sprzedaży, trzeba kupić go w odpowiednim momencie. Odpowiednim, czyli takim, kiedy kurs tego kruszcu jest niższy od kursu złota w momencie kupna.

Kryzysy finansowe i polityczne wpływają na kurs złota  

Kurs tego metalu szlachetnego jest stabilny, dlatego przez większość czasu ceny sprzedaży i zakupu pozostają na podobnym poziomie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy dochodzi do jego spadku lub wzrostu.

W momencie, gdy inwestorzy zaczynają nabywać coraz większe ilości kruszcu, kurs złota wyraźnie rośnie. Dzieje się tak w przypadku kryzysów finansowych i politycznych, ponieważ właśnie wtedy inwestorzy szukają bezpiecznych instrumentów pozwalających na ulokowanie kapitału.

Kryzysy finansowe i polityczne nie są zatem dobrym momentem na kupowanie uncji złota – wtedy bowiem można sporo stracić. Jest to natomiast odpowiedni czas na sprzedaż kruszcu – z uwagi na rosnący jego kurs, istnieje szansa na osiągnięcie wysokich stóp zwrotu.

Ujemne stopy procentowe sprzyjają inwestowaniu w złoto

Zgodnie z opiniami Światowej Rady Złota, ujemne stopy procentowe wprowadzane przez banki centralne powodują, że inwestowanie w złoto może być korzystne. Zdaniem ekspertów, zakup kruszcu stanowi bardziej opłacalną formę lokowania wolnych środków w porównaniu z lokatami, a nawet obligacjami.

Notowania kursu złota

Śledząc jego kurs, można zauważyć zależność powiązaną z inflacją. Im wyższa jest inflacja, tym większa jest wartość złota.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, inwestując w złoto?

Decydując się na inwestowanie w złoto w Polsce, należy wziąć pod uwagę dwa dodatkowe czynniki:

  • cena złota w Londynie – (tzw. London Gold Fixing) ogłaszana dwa razy dziennie (w dni robocze)
  • stosunek kursu dolara amerykańskiego do polskiego złotego.

Czasami okazuje się, że przy obecnym kursie USD/PLN  złoto kosztujące 1200 dolarów za uncję jest droższe w porównaniu z ceną 1300 dolarów za uncję przy bardziej korzystnym kursie walut (gdy kurs dolara był niższy od aktualnego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here