Nie trzeba jeździć samochodem w dalekie podróże, by opłacało się je ubezpieczyć. Nieprzewidziane sytuacje mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie, nawet gdy woje auto stoi na parkingu pod domem. Sprawdź, jakie zdarzenia można objąć ochroną ubezpieczeniową.
OC – czy to wystarczy?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, więc każdy właściciel pojazdu musi je wykupić. Zgodnie z ustawą jego zakres jest stały – polisa OC chroni osoby trzecie oraz ich mienie. Jeśli więc w związku z użytkowaniem samochodu spowodujesz szkodę rzeczową lub osobową, nie będziesz musiał płacić odszkodowania z własnej kieszeni.
Co jednak ze szkodami, które w tej sytuacji dotyczą Ciebie, np. z uszkodzonym samochodem? Wykupione OC nie zapewni Ci żadnej pomocy, co oznacza, że będziesz musiał naprawić pojazd na swój koszt. Jeśli chcesz uniknąć takiego wydatku, powinieneś zdecydować się na rozszerzenie ochrony i wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli AC. Tego typu polisa ochroni Cię nie tylko przed finansowymi skutkami stłuczki, ale również wielu innych zdarzeń losowych.
AC – jaką zapewnia pomoc?
Ubezpieczenie Autocasto można dokupić w pakiecie z OC, jednak w przeciwieństwie do polisy obowiązkowej, zakres AC może być różny w zależności od wybranego pakietu i oferty danego ubezpieczyciela. Autocasco może chronić auto przed wszystkimi szkodami (tzw. all risk). Możesz więc liczyć na odszkodowanie np. wtedy, gdy Twoje auto będzie brało udział w kolizji, lub wtedy, gdy podczas silnego wiatru spadnie na nie konar. AC najczęściej obejmuje też ryzyko kradzieży samochodu lub uszkodzenia w wyniku wandalizmu.
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pakiety OC o węższym i szerszym zakresie, dają możliwość dopasowanie ochrony do swoich potrzeb. W wielu wypadkach możesz też sam określić swój udział w odszkodowaniu, sposób likwidacji szkody (gotówkowy lub bezgotówkowy), a także jego zakres terytorialny. Ponadto do AC (a także do samego OC) możesz dokupić też dodatkowe ubezpieczenia, takie jak ubezpieczenie opon lub szyb, o którym więcej dowiesz się na stronie https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-szyb-dlaczego-jest-wazne/. Tego typu oferta stanowi rodzaj dodatku do OC/AC, dzięki czemu najczęściej dostępna jest w korzystnej cenie.
Assinstance, czyli szybka pomoc drogowa
Ubezpieczyciele oferują kierowcom także inny rodzaj ubezpieczenia – to tzw. Assistance, czyli pakiet usług, z których można skorzystać, gdy na drodze dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji. Podobnie jak AC również Assistance może mieć róży zakres – także terytorialny. Najczęściej obejmuje pomoc, gdy Twój samochód ulegnie awarii lub uszkodzeniu na skutek wypadku – zdarzenia zgłasza się w centrum pomocy ubezpieczyciela, które organizuje potrzebne wsparcie. W ramach Assistance można też zwykle liczyć na dostarczenie paliwa, pomoc przy wymianie koła, holowanie samochodu czy samochód zastępczy, a i to jeszcze nie wszystko.
Jak widać, kupując ubezpieczenie komunikacyjne, masz do wyboru różne opcje. Warto rozważyć rozszerzenie ochrony o dodatkowe ryzyka, by uniknąć wysokich kosztów w nieprzewidzianych sytuacjach.