Dbanie o przyszłość finansową dziecka to dla wielu rodziców wyraz troski o swoje dziecko. Niektórzy rodzice wykupują polisy na życie, aby w przypadku śmierci czy trwałego uszczerbku na zdrowiu zapewnić dziecku finansową stabilizację, inni z kolei wybierają polisy posagowe oraz inne produkty, które pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy z myślą o przyszłości dziecka. Jednym z takich produktów jest lokata bankowa.

Co należy wiedzieć o lokacie dla dziecka
Lokatę z myślą o przyszłości dziecka wybierają często dziadkowie czy inni członkowie rodziny, którzy decydują się na wybór takiego prezentu z okazji chrztu czy komunii dziecka. W ten sposób chcą oni zagwarantować dziecku lepszy start w dorosłe życie. Zakładając lokatę dla dziecka należy jednak pamiętać, że taka lokata będzie do dyspozycji dziecka dopiero wtedy, gdy ukończy ono 18 lat. Zarządzanie środkami zgromadzonymi na lokacie leży po stronie rodziców i opiekunów prawnych, którzy w określonych sytuacjach mogą zamknąć lokatę założoną przez dziadków dla dziecka. Polskie prawo umożliwia zamknięcie takiego depozytu jeśli rodzina potrzebuje dodatkowych środków na leczenie czy rehabilitację dziecka lub też gdy środki z takiej lokaty mają być przeznaczone na poprawę warunków edukacyjnych dziecka, np. poprzez sfinansowanie szkoły czy zajęć dodatkowych. Jednak skorzystanie z lokaty przed uzyskaniem przez dziecko pełnoletności jest dość trudne.

Gdzie szukać lokat dla dzieci
Choć o lokatach zakładanych z myślą o dziecku mówi się dość powszechnie, to nie każdy bank posiada takie lokaty w swojej ofercie. Część banków umożliwia otworzenie lokaty dla dziecka jedynie w przypadku dzieci, które ukończyły 13 lat i które jednocześnie są klientami banku jako osoby uprawnione do korzystania z wybranych usług bankowych przy wsparciu rodziców. Inne z kolei proponują otworzenie długoterminowych depozytów, które będą depozytami otworzonymi przez osoby dorosłe, a osoba małoletnia będzie jedynie osobą upoważnioną do takiego produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here