Sposobów, dzięki którym przedsiębiorstwo może pozyskać dodatkowe środki finansowe, jest mnóstwo. Jak wiadomo, do najpopularniejszych z nich należą pożyczki, kredyty lub leasing. Dzięki tym wszystkim rzeczom przedsiębiorstwo może utrzymać swoją stabilność finansową, a także pozwolić sobie na inwestowanie. Inwestycje są nieodłącznym elementem prowadzenia firmy i pozwalają na powiększanie jej kapitału, a także wyróżnienie się na rynku. Jednym z popularniejszych sposobów finansowania inwestycji jest zaciągnięcie kredytu obrotowego. Na czym on polega i kto może z niego skorzystać?
Jak działa kredyt obrotowy?
Kredyt obrotowy to zobowiązanie bankowe, które dedykowane jest przede wszystkim przedsiębiorcom. Głównym zadaniem takiego zobowiązania jest wsparcie właścicieli firm w prowadzeniu biznesu, a czasem nawet umożliwienie dalszego prowadzenia działalności. Kredyt obrotowy https://splatapozyczek.pl/kredyty-dla-firm/ jest zobowiązaniem krótkoterminowym, które bank przyznaje zazwyczaj na okres od 1 roku do 4 lat. Środkami pozyskanymi w taki sposób można pokryć bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Oznacza to, że możesz np. opłacić towary i usługi, wynagrodzić pracowników czy sfinansować większe inwestycje.
Kredyt obrotowy to dobry sposób na zachowanie płynności finansowej w firmie. Dzięki niemu możesz, chociażby przetrwać chwilowy kryzys spowodowany pandemią. Spłata kredytu odnawialnego odbywa się na bardzo prostej zasadzie. Za każdym razem, gdy kredytobiorca skorzysta z udzielonej mu kwoty, po wpływie pieniędzy na jego konto jest pobierana odpowiednia suma na poczet spłaty zobowiązania.
Kto może otrzymać kredyt obrotowy?
Kredyt obrotowy to produkt finansowy, który jest dedykowany głównie przedsiębiorcom, którzy już od pewnego czasu działają na rynku. To właśnie takie firmy najczęściej decydują się na podjęcie dużych inwestycji, które mają na celu zwiększenie kapitału przedsiębiorstwa. Warto pamiętać o tym, że jest to produkt finansowy przeznaczony tylko dla podmiotów gospodarczych. Oznacza to, że osoba, która nie ma firmy, nie może otrzymać tego typu zobowiązania.
Nie każda firma ma jednak szanse na otrzymanie kredytu obrotowego. Trudności mogą mieć, chociażby młode firmy, które nie mają zbyt dużego stażu na rynku. W takim przypadku konieczny będzie bardzo dobry biznesplan, w którym znajdzie się opis planowanych inwestycji oraz sposób, w jaki zostaną rozdysponowane środki z kredytu. Konieczne jest też posiadanie dobrej zdolności kredytowej.
Wady i zalety kredytu obrotowego
Jak każdy kredyt, także kredyt obrotowy ma swoje wady i zalety. Zanim zdecydujesz się na takie zobowiązanie, powinieneś je poznać i zdecydować czy jest to kredyt dla Ciebie. Do zalet kredytu obrotowego można zaliczyć przede wszystkim pomoc w podtrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. W trudnych momentach nie będziesz musiał się martwić tym, jak utrzyma się Twoja firma. Kolejną zaletą jest to, że środkami z kredytu można w szybki sposób sfinansować duże inwestycje. Kredyt to też sposób na to, aby powiększyć kapitał obrotowy firmy.
Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Jedną z nich jest oczywiście prowizja i inne dodatkowe opłaty. Decydując się na kredyt, nigdy nie oddajemy tyle, ile w rzeczywistości pożyczyliśmy. Po drugie, jeśli inwestycja okaże się nieopłacalna, to istnieje ryzyko niewypłacalności. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo może mieć problem ze spłatą kredytu, a także utrzymaniem się. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby nie podejmować zbyt dużego ryzyka i dokładnie obliczyć opłacalność danej inwestycji.