Schody metalowe wewnętrzne do niedawna były kojarzone z miejscami użyteczności publicznej i tam najchętniej były wykorzystywane. Obecne trendy w architekturze i budownictwie sprawiły jednak, że od niedawna metalowe schody stały się modnym elementem wnętrz mieszkalnych.

Co musisz wiedzieć?

Schody metalowe wewnętrzne to zazwyczaj schody kręcone, które mogą jednak występować również w postaci prostej lub zabiegowej. Do ich budowy wykorzystywana jest zazwyczaj stal nierdzewna (chromowo-niklowa), węglowa, żeliwo lub aluminium, ale najtrwalszym i jednocześnie najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest stal kwasoodporna, która zachowuje swój doskonały wygląd na długie lata. Wbrew pozorom poczucia ciężkości i toporności materiału, metal znakomicie sprawdza się w projektach łączonych, bardzo łatwo poddaje się obróbce i świetnie współpracuje z innymi surowcami. Bardzo często stopnie schodów wykonanych z metalu wykonuje się ze szkła, kamienia lub drewna. Zaletą metalowych schodów wewnętrznych jest ich łatwy i dogodny montaż. Do najtrwalszych i najczęściej wybieranych należą schody kute lub spawane, mocowane zawsze przez profesjonalną i wykwalifikowaną grupę fachowców. Na rynku budowlanym dostępna jest również bogata oferta schodów modułowych, które, jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności i doświadczenie, możemy złożyć i zamocować samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku schody metalowe powstają już na etapie budowy konkretnego obiektu, dlatego ich umiejscowienie należy zaplanować dużo wcześniej, uwzględniając ich charakter oraz wielkość i ułożenie w planach domu.    

Zalety i wady

Niepodważalną zaletą schodów wykonanych z metalu jest ich niebywała solidność i trwałość oraz wytrzymałość, co szczególnie ceni się w przypadku schodów montowanych w pomieszczeniach, w których nacisk na konstrukcję jest stosunkowo duży. Wbrew pozorom jest to jednak rozwiązanie nadające pomieszczeniu wizualną lekkość oraz konstrukcyjną przejrzystość i nadaje się zarówno do przestrzeni nowoczesnych i surowych, o prostym i industrialnym designie, jak również sprawdzi się we wnętrzach o klasycznym i tradycyjnym charakterze i wystroju. Dowolność łączenia metalu z innymi materiałami przynosi estetycznie zaskakujące rozwiązania i może stanowić modną ozdobę wnętrza. Niestety wadą tego typu schodów jest fakt, że dla wielu użytkowników mogą być one nieprzyjemne w dotyku i sprawiać wrażenie trudnych w użytkowaniu. Metal, który na co dzień zatrzymuje zimno i może być niemiły dla naszej skóry, w przypadku pożaru bardzo szybko się nagrzewa i odkształca. Dużo częściej też upadające na niego przedmioty ulegają zniszczeniu i rozbiciu, niż to się dzieje w przypadku schodów wykonanych z innych materiałów, nie tłumią też odgłosów stąpania oraz samych dźwięków uderzeniowych.

Opłacalne rozwiązanie

Cena schodów metalowych zależna jest od ich wielkości i charakteru oraz rodzaju montażu, który wybierzemy. Różnorodność dostępnych na rynku materiałów do ich wykonania oraz bogata oferta sprawiają, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie model. Dlatego chociaż może nam się wydawać, że jest to dość kosztowna inwestycja, to tak naprawdę wszystko zależy od upodobań i życzeń Klienta. Ceny wykonania wewnętrznych schodów metalowych oscylują pomiędzy 2000 zł a 15000 zł. Warto jednak pamiętać, że dobre jakościowo, solidnie wykonane i poprawnie zamontowane schody metalowe będą nam służyły przez wiele lat, obiecując trwałość ich wykonania.

Źródło: Kobamet.pl – balustrady nierdzewne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here