Kierowca jest osobą, która ma uprawnienia do prowadzenia pojazdu samochodowego. Praca kierowcy autobusu miejskiego polega na transporcie osób na niedługich trasach ograniczających się do jazdy po mieście. W poniższym artykule przedstawiamy specyfikę pracy na tym stanowisku oraz porównujemy zarobki kierowców w największych miastach Polski.

Jak zostać kierowcą autobusu?

By móc pracować na tym stanowisku należy posiadać prawo jazdy kategorii B oraz ukończyć wiek 24 lat. Są to podstawowe warunki, by móc rozpocząć kurs na kategorię D, która uprawnia do kierowania autobusem. Kandydat na kurs musi wpierw złożyć wniosek do właściwego starostwa z miejscem zameldowania oraz orzeczeniem lekarskim i psychologicznym. Jeżeli wniosek spotka się z pozytywną decyzją kierowca może rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii D. Samo zaliczenie szkolenia oraz posiadanie uprawnień do prowadzenia autobusu nie upoważnia kierowcy do pracy w tym zawodzie. Koniecznie jest również zaliczenie kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie bloku D, który upoważnia do zawodowego przewożenia osób. Ostatnim wyzwaniem przed potencjalnym kierowcą autobusu jest zdalnie egzaminów państwowych. Następnie należy złożyć wniosek o wydanie karty kierowcy w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Droga do zdobycia wszystkich niezbędnych uprawnień jest czasochłonna oraz droga, ponieważ kurs na prawo jazdy kategorii D kosztuje 4100 zł. W przypadku osób, które posiadają już kategorię C cena ta obniżona jest do 1300 zł – cena kursu wynosi wtedy 2800 zł.

Kto może zostać kierowcą autobusu?

Należy sobie zdać sprawę z tego, iż zawód kierowcy autobusu miejskiego nie jest zawodem prostym i idealnym dla każdego. Praca osoby siedzącej za kółkiem dużego pojazdu jest bardzo ciężka. Przez wiele godzin kierowca odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo podróżujących z nim osób. Podczas kierowania autobusem wymagane jest stałe skupienie oraz koncentracja na wykonywanym zadaniu. Szczególnie w dużych miastach podczas godzin szczytu ruch jest bardzo natężony przez co zwiększa się ryzyko wypadku. Pamiętajmy o tym, że pracownik odpowiada za życie osób tych w autobusie, jak i tych na zewnątrz. Na każdym przystanku kierowca musi zwrócić uwagę na to czy każdy pasażer bezpiecznie wsiadł i wysiadł z pojazdu.

Porównanie zarobków kierowcy w dużych miastach

Wiemy już jak zostać kierowcą autobusu oraz z czym wiąże się praca w tym zawodzie. W tej części artykułu omówimy zarobki na tym stanowisku. Wynagrodzenie zależne jest głównie od stażu pracy oraz regionu zatrudnienia.

Najwyższe pensje otrzymują kierowcy autobusów z województw:

  • Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Mazowieckie – około 2500 zł netto;
  • Śląskie, Pomorskie – około 2400 zł netto;
  • Łódzkie, Lubuskie, Dolnośląskie – około 2300 zł netto;

Z kolei najniższe pensje kierowcy otrzymują w województwach:

  • Świętokrzyskie – około 2100 zł netto;
  • Podlaskie – około 2090 zł netto;
  • Warmińsko-mazurskie, Podkarpackie – około 2000 zł netto;

Zarobki zależne są również od miejscowości, w której pracę będzie wykonywał kierowca. W dużych Polskich miastach, takich jak np. Wrocław, Warszawa, Szczecin czy Gdańsk kierowcy mogą liczyć na zarobki większe niż 2500 zł netto. 

Podsumowanie

Praca kierowcy autobusu jest pracą wymagająca oraz odpowiedzialną. By zdobyć odpowiednie uprawnienia kandydat musi przejść długą drogę. Taka osoba bez problemu znajdzie pracę w każdym dużym mieście Polski (sprawdź oferty pracy dla kierowców autobusów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here