JPK_VDEK dopiero od 2020 roku

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT zobowiązani są do składania plików JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7 w przypadku rozliczenia miesięcznego bądź też VAT-7K dla rozliczeń kwartalnych. Dodatkowo podmioty dokonujące transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz objęte procedurą odwrotnego obciążenia muszą przekazywać odpowiednio informacje VAT-UE lub VAT-27 za miesiące, w których odbywały się transakcje.

Wprowadzenie pliku JPK_VAT znacząco poszerzyło zakres danych dostarczanych organom podatkowym przez przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 r. fiskus posiada informacje dotyczące między innymi ciągłości numeracji wystawianych faktur, dokonywanych nabyć z odwrotnym obciążeniem oraz okresów powstania obowiązku podatkowego.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa ma zmniejszyć zakres obowiązków względem fiskusa. Wszystko za sprawą wprowadzenia nowej struktury jednolitego pliku kontrolnego JPK_VDEK. Likwidacja deklaracji VAT zapowiedziana została na lipiec 2019, jednak według najnowszych doniesień zacznie ona obowiązywać dopiero 1 stycznia 2020 r.

Aktualnie informacje zawarte w pliku JPK_VAT nie uwzględniają wszystkich rubryk z deklaracji VAT-7. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku danych o wysokości nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu, jak również kwot możliwych do przeniesienia na następny miesiąc i ulg na zakup kasy rejestrującej. W nowym pliku JPK_VDEK znajdą się rubryki z deklaracji VAT-7, które zostały pominięte w pliku JPK_VAT. Czynni podatnicy VAT będą składać jedynie plik JPK_VDEK zamiast deklaracji podatkowej i pliku JPK_VAT.

Nowa struktura JPK_VDEK zastąpi pliki VAT-7, VAT-7K, VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ oraz VAT-ZD. Ministerstwo Finansów rozważa także zastąpienie deklaracji VAT-12.

Zmiana podyktowana jest faktem, iż – jak słusznie zauważono – wysyłany obecnie plik JPK_VAT dostarcza fiskusowi dokładniejszych danych, niż deklaracje VAT. Plik JPK_VDEK ma zatem zapobiec dublowaniu informacji przyczyniając się jednocześnie do obniżenia kosztów związanych z analizą danych podatkowych.

JPK_VAT stanowi część procesu uwzględniającego cyfryzację podatków. Wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego zmniejszyło luki w VAT, niemniej jednak – z punktu widzenia przedsiębiorców – wymuszało dostosowanie systemów informatycznych do nowego sposobu składania raportów. Odpowiedź na powstałą w ten sposób potrzebę może stanowić program od Hogart: JPK. Równie godnym polecenia rozwiązaniem jest program od Hogart eSprawozdania finansowe – eSprawozdania. Oprogramowanie marki jest dostosowane do większości systemów ERP. Firma podejmuje się również realizacji programów na zamówienie. Firma Hogart – będąca autorem oprogramowania dla farmacji Hogart ZSMOPL – od 26 lat dostarcza oprogramowanie dla firm, klasy business, jak również działów finansowych i księgowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here