Urządzenia elektroniczne, które pozwalają na prowadzenie ewidencji oraz wystawianie paragonów fiskalnych. Oto definicja kas rejestrujących, używana najczęściej w przypadku takich technologii sprzedaży. A co gdyby zmienić ją np. na „przyjazne w obsłudze urządzenia, które zapewniają szybkie i sprawne obsługiwanie klientów”? Biorąc pod uwagę funkcjonalność dzisiejszych kas fiskalnych, nie będzie to ani trochę dalekie od prawdy.
Z każdym rokiem możliwości urządzeń, które służą do rejestrowania obrotu, stają się znacznie większe. Premierę pierwszej kasy fiskalnej z panelem dotykowym mamy już dawno za sobą, a obecnie coraz więcej modeli oferuje przedsiębiorcom korzystanie z kolorowych, intuicyjnych w obsłudze ekranów tego typu. A to zaledwie jedno z wielu potwierdzeń tezy, że dzisiejsze technologie sprzedaży zapewniają mnóstwo przyjaznych rozwiązań. Natomiast praktyczne funkcje kas rejestrujących zawsze przekładają się na szybkość i komfort codziennej pracy.
Wygodne i bezpieczne archiwizowanie danych
Na współczesnym rynku fiskalnym, pod względem funkcjonalności, z pewnością wyróżniają się kasy z kopią elektroniczną. Do tej kategorii należą urządzenia rejestrujące, które pozwalają na archiwizowanie danych w formie cyfrowej – na karcie pamięci SD lub microSD. Obowiązek przechowywania kopii paragonów dotyczy oczywiście wszystkich podatników, korzystających z kas. Taką dokumentację trzeba bowiem składować przez długi czas. Polskie przepisy wymagają po prostu, aby kopię każdego paragonu zachować przez co najmniej 5 lat. Co więcej, ten okres należy zawsze liczyć od końca roku obrachunkowego, w którym dany dowód sprzedaży został wystawiony i wydany klientowi. Nietrudno więc zgadnąć, że w porównaniu z gromadzeniem zadrukowanych rolek, elektroniczna kopia paragonów zapewnia znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze archiwizowanie dokumentów. Dodatkowo, kasa z taką technologią zużywa mniej materiałów eksploatacyjnych, dzięki czemu można obniżyć wydatki na papier termiczny.
Klawisze funkcyjne i tryb szybkiej sprzedaży
Obsługiwanie klientów często wymaga szybkiego wykonywania różnych obowiązków. I co najważniejsze, presja czasu oraz wyników występuje zarówno w większych placówkach handlowych czy usługowych, jak i w mniejszych firmach, a nawet w działalnościach mobilnych. Na szczęście współczesne urządzenia rejestrujące oferują już rozwiązania, które pozwalają sprostać wysokim oczekiwaniom. Przyjazne w obsłudze kasy fiskalne zapewniają m.in. zaprogramowanie skrótów klawiszowych. W rezultacie, przyciski funkcyjne, które znajdują się na klawiaturach tych urządzeń, można wykorzystać do szybkiej sprzedaży popularnych elementów asortymentu. Ponadto, część skrótów klawiszowych da się zdefiniować w taki sposób, aby wywoływały konkretne pozycje w menu urządzenia, np. wykonanie raportu dobowego.
Kasy w połączeniu z innymi urządzeniami
Kasy rejestrujące są tak skonstruowane, że do wykorzystania ich możliwości nie są potrzebne inne urządzenia elektroniczna. Taka technologia sprzedaży nie musi np. współpracować z komputerem lub terminalem komputerowym. W rzeczywistości okazuje się jednak często, że połączenie kilku urządzeń, w ramach firmowego systemu sprzedaży, zapewnia naprawdę dużą automatyzację pracy. Tym bardziej, że współczesne kasy fiskalne są przygotowane do tego, żeby płynnie działać we wspomnianych rozwiązaniach technologicznych. Wiele modeli posiada różnorodne interfejsy komunikacyjne – zarówno porty przewodowe, jak i moduły pozwalające na wymianę danych bez użycia kabli, np. Bluetooth. Przedsiębiorcy mogą więc wdrażać w swoich firmach systemy sprzedaży, których kluczowymi ogniwami będą właśnie kasy fiskalne.