Dzieci coraz wcześniej stają się samodzielne, dlatego rodzice poszukują kolejnych sposobów, aby umożliwić im korzystanie z wybranych produktów i usług. Jednym z nich jest rachunek bankowy, który pozwala dziecku na kontrolowanie własnych wydatków oraz na zapoznanie się z praktycznymi aspektami, związanymi z zarządzaniem posiadanymi środkami finansowymi.

Jakie konto dla dziecka wybrać
Dzieci należy podzielić na kilka grup wiekowych. Dziecko, które ukończyło 18 lat, może samodzielnie otwierać i zamykać konta bankowe. Do takiego konta może być wydana karta płatnicza, która umożliwia wypłatę środków z bankomatu czy też zapłacenie za zakupy. O ile w przypadku wpłat, wypłat i zakładania lokat na takich kontach nie ma żadnych ograniczeń, o tyle w przypadku kredytów czy kart kredytowych sytuacja jest nieco trudniejsza. Młodsze dzieci, które ukończyły 13 rok życia, mogą korzystać z rachunku, otworzonego jako subkonto do konta rodziców. Takie rozwiązanie jest najpopularniejsze, bowiem daje rodzicom możliwość ścisłej kontroli nad finansami dziecka. To rodzic ustala wysokość i liczbę wypłat z bankomatu, to również rodzic nadaje dziecku uprawnienia do korzystania z rachunku. W praktyce oznacza to m.in. konieczność uzyskania potwierdzenia od rodzica w przypadku realizowania wybranych płatności czy transakcji dokonywanych kartą.

Konto dla najmłodszych
Choć polskie prawo pozwala na zakładanie rachunków bankowych dla dzieci starszych niż trzynastoletnie, to niektóre banki sięgają dalej, umożliwiając otworzenie subkonta także dla dzieci młodszych. W wielu przypadkach takie subkonto pozwala jedynie na oszczędzanie pieniędzy, natomiast dziecko może samo decydować o przelaniu środków na rachunek oszczędnościowy. Takie rachunki dają natomiast większe uprawnienia dzieciom starszym.

Wybierając rachunek bankowy dla dziecka należy pamiętać, że takie rachunki będą działały jako subkonta założone do konta rodziców. Dzięki temu rodzice mają większą kontrolę nad wydatkami dzieci, a same dzieci mogą liczyć na dodatkowe zasilenie konta w przypadkach nagłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here