Media coraz częściej podkreślają, że obecni czterdziestolatkowie w przyszłości mogą nie otrzymać godziwej emerytury z ZUS, nawet przy regularnym odprowadzaniu składek emerytalnych. Rosnąca liczba emerytów sprawia, że doradcy inwestycyjni sugerują, aby jak najwcześniej rozpocząć oszczędzanie z myślą o swojej przyszłej emeryturze.

Oszczędzanie z wykorzystaniem produktów inwestycyjnych
TFI oraz ubezpieczyciele od lat reklamują produkty, stworzone z myślą o budowaniu własnego portfela przyszłego emeryta. Chodzi w szczególności o dwa rodzaje produktów. W przypadku funduszy inwestycyjnych będą to specjalne programy inwestycyjne, w których oszczędzający wybiera miesięczną kwotę oszczędzania oraz okres, przez jaki będzie oszczędzać. Przy programach inwestycyjnych należy dodatkowo wskazać swoją skłonność do ryzyka, aby umożliwić stworzenie portfela, który może przynieść wyższe zyski obarczone dużym ryzykiem. Z kolei ubezpieczyciele tworzą produkty inwestycyjno-ubezpieczeniowe, skierowane do przyszłych emerytów. Mogą one mieć postać ubezpieczenia na życie i dożycie, częściej jednak są to specjalne polisy, które w określonym z góry czasie zapewnią jednorazową wypłatę lub wypłaty comiesięczne, ponoszone na rzecz oszczędzającego w ten sposób emeryta.

IKE i IKZE
Od lat banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, TFI oraz domy maklerskie proponują swoim klientom dodatkowe produkty, stworzone z myślą o nakłonieniu Polaków do oszczędzania. Są to rachunki IKE oraz IKZE, które różnią się zarówno sposobem inwestowania kapitału, a oszczędzający mogą uzyskiwać zyski uzależnione od ich skłonności do ryzyka. Każdy Polak może posiadać jedno konto oszczędnościowe typu IKE lub IKZE, założone z myślą o przyszłej emeryturze. Roczny limit wpłat na konto IKZE ograniczony jest przez ustawodawcę, który jednocześnie umożliwia odliczenie wpłat na rachunek IKZE w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Oczywiście każdy przyszły emeryt może również oszczędzać samodzielnie, wpłacając regularnie nawet niskie kwoty na swój rachunek oszczędnościowy, który założy z myślą o przyszłej emeryturze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here