Niektórzy kredytobiorcy, zwłaszcza zaciągający jakiś większy kredyt po raz pierwszy w życiu, nie biorą pod uwagę różnych czynników, które mogą być ważne w przyszłości. Przed zaciągnięciem samego kredytu hipotecznego należy pamiętać, że jest to zobowiązanie długoterminowe, zatem zmianie może ulec sytuacja zawodowa i rodzinna kredytobiorcy.

Kredyt na miarę potrzeb
Chociaż wielu Polaków marzy o własnym domu czy mieszkaniu, to zaciąganie kredytu na wymarzone duże mieszkanie, które jest apartamentem, czy równie duży dom jest absurdalne. Na przestrzeni kilkunastu lat, bo zwykle na tyle zaciąga się kredyt hipoteczny, sytuacja rodzinna czy potrzeby mieszkaniowe mogą się zmienić, zatem samą nieruchomość będzie można sprzedać lub zamienić na większą. Większe mieszkanie to również większy koszt zakupu, co z kolei przekłada się na wyższą ratę kredytu.

Porównywanie ofert kredytów
Przed zaciągnięciem kredytu warto porównać oferty kredytowe różnych banków, nie tylko banku, który jest rekomendowany przez inwestora. Oferty te mogą się różnić oprocentowaniem czy wysokością prowizji za udzielenie kredytu. Dużą korzyścią pod względem finansowym jest możliwość zaciągnięcia kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Uczestnictwo w programie oznacza obniżenie wysokości raty kredytu do spłaty dzięki dofinasowaniu rządowemu.

Wkład własny
Żaden z banków nie udzieli obecnie kredytu jeśli kredytobiorca nie posiada wkładu własnego. Ustawodawca ustalił jedynie minimalną wysokość wkładu, jednak im więcej kredytobiorca może wydać z własnej kieszeni na zakup mieszkania, tym niższy będzie kredyt hipoteczny do spłaty. Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny może być udzielony zarówno jedynie na zakup mieszkania czy domu, jak i na zakup miejsca garażowego czy na wykończenie mieszkania. Każdy z tych elementów zwiększa wartość kredytu, co wpływa na wysokość raty.

Kredyt hipoteczny będzie spłacany przez kilkanaście lat. Przez ten czas sam kredytobiorca będzie zmieniał pracę, ale może jej również nie mieć, dlatego ważne jest, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny tak, aby nie obciążał nadmiernie budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here