Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok zyskują coraz szersze grono zwolenników. Korzystając z fotowoltaiki nie tylko chronimy środowisko naturalne i troszczymy się o planetę lecz także dbamy o własny portfel. Potocznie nazywana energia elektryczna ze Słońca zapewnia nam wymierne korzyści dzięki czemu prąd zyskujemy niemal za darmo. Warto zatem poznać podstawowe zasady działania fotowoltaiki oraz dowiedzieć się jakie elementy wchodzą w skład typowej instalacji fotowoltaicznej.
Jakie elementy wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej?
W skład podstawowych elementów instalacji fotowoltaicznej wchodzą: panele PV, inwerter, okablowanie, system mocowania oraz akcesoria łączeniowe. Gdy będziemy chcieli korzystać z wyprodukowanej energii również po zachodzie Słońca to należy również zastosować tzw. akumulator, czyli nic innego jak system magazynowania ciepła. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych połączonych szeregowo – równolegle. Pojedyncze ogniwo może wyprodukować do kilku watów energii elektrycznej. Sercem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter nazywany także falownikiem. To on odpowiada za sterowanie pracą paneli fotowoltaicznych. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny, którego parametry umożliwiają zasilanie urządzeń elektrycznych oraz oddanie go do sieci energetycznej. Inwerter (falownik) pełni też funkcję zabezpieczającą w czasie gdy nastąpi zanik napięcia w sieci. Odpowiada on wtedy za odłączenie instalacji PV oraz przerwanie dostawy energii elektrycznej do sieci energetycznej. System montażowy najczęściej wykonany z aluminium lub stali nierdzewnej umożliwia przymocowanie całego układu instalacji do dachu lub podłoża. Pod dachem i gruntem panele możemy także zamontować na balustradach czy balkonach. Aby prawidłowo połączyć poszczególne elementy instalacji wykorzystuje się specjalistyczne akcesoria jak: zabezpieczenie AC/DC, skrzynki przyłączeniowe oraz liczne rozgałęźniki i złącza MC4.
Jak działa zestaw fotowoltaiczny i ogniwo fotowoltaiczne?
Najogólniej rzecz ujmując ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są moduły fotowoltaiczne działają w ten sposób, że zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Do ogniwa dociera światło składające się w swojej najmniejszej skali z fotonów. Następnie krzem w ogniwie pochłania foton i wybija elektron z jego pozycji przymuszając go do ruchu. Z kolei ruch elektronów to nic innego jak przepływ prądu elektrycznego. Cały proces nazywamy efektem fotowoltaicznym. Wytworzony prąd stały przepływa przez falownik (inwerter) aby następnie zostać przekształcony w prąd przemienny a więc prąd, z którym mamy do czynienia w gniazdkach elektrycznych (230V). Uzyskaną w ten sposób energię możemy dowolnie zużywać, magazynować lub sprzedawać. Warto pamiętać, że moc instalacji powinna być ściśle uzależniona od wysokości rocznego zużycia energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym.
Fotowoltaika Gdańsk
Profesjonalne firmy z Gdańska tworzące systemy fotowoltaiczne przeznaczone dla firm i gospodarstw domowych zapewniają kompleksową obsługę instalacji fotowoltaicznych począwszy od zaprojektowania systemu, dostarczenia urządzeń aż po ich instalację wraz z przyłączeniem do sieci – sprawdź fotowoltaika Gdańsk. Tworząc wysokiej jakości systemy fotowoltaiczne przyczyniają się w istotnym stopniu do obniżenia kosztów energii elektrycznej swoich klientów.