Ile zapłacisz za prowadzenie konta? Sprawdź

Chcąc zachęcić klientów do skorzystania właśnie z ich oferty, banki coraz bardziej ułatwiają procedury zakładania konta bankowego. Ponadto oferują różnego rodzaju produkty dodatkowe, które ułatwiają korzystanie z ich usług. Musimy jednak ponosić opłaty za prowadzenie rachunków. Ile one wynoszą? I co zrobić, by ich uniknąć? Czy można znaleźć darmowe konto osobiste?

Ile płacimy bankowi? Czy istnieje darmowe konto osobiste?

Cenniki kont osobistych coraz częściej są budowane tak, by klient jak najczęściej z nich korzystał. Cena za te usługi zależy bowiem od tego, jak aktywnie rachunek jest wykorzystywany. Za aktywność uważana jest wysokość wpływów, średnie saldo oraz liczba lub wartość wykonywanych transakcji kartowych. Gdy rachunek jest faktycznie używany, bank rezygnuje z niektórych opłat lub przynajmniej znacząco je obniża. Jeśli natomiast klient korzysta z rachunku sporadycznie, jego utrzymywanie może być kosztowne – zazwyczaj jest około 10 zł (lub nawet więcej), co w skali roku daje już 120 zł. Osoba, która korzysta z rachunku aktywnie, ma darmowe konto osobiste. Banki oferują także programy, dzięki którym posiadacz konta otrzymuje premie finansowe za płacenie kartą lub zasilanie rachunku – takich jak moneyback (czyli zwrot części kwot zapłaconych kartą) czy premia naliczana od wpływów na rachunek

Jak i gdzie założyć darmowe konto osobiste?

Jeśli chcemy założyć konto, zapoznajmy się z ofertą banków. Zazwyczaj w pewnym stopniu różnią się od siebie, ale większość oferuje konto bez opłat. Zazwyczaj konta mają swoje nazwy, a każdy rodzaj dedykowany jest innym klientom. Wyróżniamy konta ROR, oszczędnościowe, dla dzieci i firmowe. Przed wypełnieniem wniosku upewnijmy się, że wybieramy taki rodzaj konta, jaki jest adekwatny do naszych potrzeb. Warto także sprawdzić, ile kosztuje korzystanie z innych usług, np. linii kredytowej. Jest to kosztowny produkt, gdyż posiadacz konta ponosi stałą, roczną opłatę za samo prawo do zadłużania się, a dodatkowo płaci odsetki naliczane od ujemnego salda za każdy dzień, kiedy faktycznie korzystał z pieniędzy przyznanych przez bank. Jeśli chcemy korzystać z linii, musimy sprawdzić, jakie jest oprocentowanie i opłata, gdyż może wynosić ona nawet 10% od wysokości dopuszczalnego zadłużenia. Aby choć częściowo zmniejszyć koszty korzystania z kredytu, warto zdecydować się na rachunek z nagrodą za aktywność. Utrzymywanie się na koncie ujemnego salda nie odbiera bowiem prawa ani do premii moneyback, ani bonusu za zasilenia rachunku.

Czy istnieje zawsze darmowe konto osobiste?

Według polskiego prawa banki od sierpnia 2018 r. muszą prowadzić podstawowy rachunek płatniczy, który dedykowany jest klientom, którzy nie mają dużych wymagań – chcą dokonać kilku operacji wypłat z bankomatu czy przelewu w miesiącu. Takie konto za 0 zł obejmuje prowadzenie rachunku oraz 5 pierwszych krajowych transakcji płatniczych w miesiącu, 5 pierwszych transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych i wszystkie operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych banku.

Oferta banków jest tak szeroka, że bez problemu znajdziemy rachunek, który będzie dla nas darmowym kontem osobistym. Wystarczy tylko dobrze przeczytać warunki jego prowadzenia i skrupulatnie ich przestrzegać.

Źródło: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta/nest-konto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here