Gdzie odebrać towar importowany z Chin do krajów Unii Europejskiej

Bardzo popularną metodą optymalizacji podatkowej jest decyzja odbioru towaru z Chin w innym kraju Unii Europejskiej niż Polska. Dlaczego warto się na to zdecydować? W jakim stopniu takie rozwiązanie jest opłacalne? Artykuł wyjaśni wszystkie wątpliwości, więc zapraszamy do dalszej lektury.

Importowanie towarów z Chin do Unii Europejskiej

Zanim zamówi się w Chinach partię potrzebnego towaru, warto zastanowić się nad wysłaniem go do jednego z krajów Unii Europejskiej. Najczęściej wybieranym przez polskich importerów miejscem jest Hamburg. Miasto posiada jeden z największych portów w Europie, a jego roczny obrót jest liczony w miliardach złotych. Polskich przedsiębiorców przyciąga również nieduża odległość do polskiej granicy. Jednak dlaczego taki zabieg jest wykorzystywany? Otóż wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów importowanych z Chin jest legalnym sposobem na znaczne zmniejszenie wysokości płaconych podatków.

Na czym polega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów importowanych z Chin?

Wybierając jako miejsce odbioru towaru takie miasto jak Hamburg, importer nie będzie musiał płacić podatku VAT. Ale dlaczego tak się dzieje? Otóż odprawa celna może odbyć się w każdym kraju Unii Europejskiej i tam też powinien być odprowadzony podatek. Ale jeżeli towar zostaje przewieziony do innego kraju członkowskiego w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej, następuje zwolnienie z opodatkowania. Prześledźmy to na konkretnym przykładzie, aby lepiej zobrazować sytuację. Zamawiając w Chinach kontener otwieraczy do butelek jako Polacy, wcale nie jesteśmy zmuszeni do wyznaczenia miejsca odbioru, znajdującego się w Polsce. Możesz po prostu zamówić towar do Hamburgu i stamtąd w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przetransportować go do Polski. Taki proces nosi miano procedury 42.

Procedura 42

Każdy importer z Chin jest zmuszony do zapłacenia podatku VAT w ciągu 10 dni od dnia otrzymania z urzędu dokumentu celnego. Procedura 42 jest legalnym sposobem na ominięcie tego podatku. Tak jak zostało już napisane, kiedy zamówiony towar zostaje przekazany z jednego kraju UE do drugiego, nie musi podlegać podatkowi VAT. Jest to ogromna ulga, szczególnie przy dużych zamówieniach. Przykładowo towar o wartości 200 000 zł generuje nam podatek VAT w wysokości 46 000 zł. Także przy wykorzystaniu procedury 42, jedynym kosztem który ponosimy jest wynajęcie przedstawiciela fiskalnego. A jego wynagrodzenie wynosi jedynie 200-300 euro!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here